Kategorie
Uncategorized

Oczami dojrzałości emocjonalnej

Życie jest jak rzeka. Wciąż jest ta sama w niej woda, lecz jednak nurt się zmienia z sekundy na sekundę. Życie trwa lata , lecz jest i tak zbyt krótkie, aby wszystkiego doświadczyć, wszystkich poznać i być tam gdzie nas nie było. Zatem po co utrudniać sobie życie, po co skracać je i narażać się na niepotrzebne stresy. Czy nie lepiej wypić kieliszek dobrego wina, zawsze pamiętając jego smak, niżeli hektolitry kwaśnego trunku? Czy nie lepiej jeść lody dla smaku i orzeźwienia wiedząc, że są z wysokiej jakości produktów a nie kolorowych konserwantów? I w relacjach jest podobnie. Często marnujemy czas na ludzi, którzy nie przeskoczyliby dla nas kałuży. Którzy znajdują dla nas czas, tylko w momencie gdy sami nas potrzebują. Powiedz w końcu „nie” sztucznym relacjom, pozornym przyjaźniom i miłości na siłę. Nie zmuszaj siebie do bycia i przebywania z kimś, kto Cię nie rozumie, próbuje zmieniać na swoje podobieństwo czy oczekuje od Ciebie wiele a od siebie nic nie daje. Albo ktoś akceptuje Ciebie z wadami i zaletami albo nie. Szkoda czasu na żebranie o gest, o chwilę uwagi, o parę chwil obecności, bezsensowne kłótnie i zadręczanie się sprawami, na które nie masz wpływu. Porzuć te relacje dla siebie toksyczne które czujesz że przynoszą więcej łez, smutku niż radości. Znajdź kogoś kto Cię prawdziwie pokocha, polubi. Kto będzie cieszył się z rozmowy z Tobą, otrzymanego smsa czy wypicia wspólnie kawy. Wybierz taką osobę, która codzienną obecnością zapali w Tobie chęć życia, śmiania się i po prostu tu i teraz. Taka osoba będzie przy Tobie zawsze , nawet gdy fizycznie nie będzie to możliwe, będziesz czuła jego obecność.

Jedną z najmądrzejszych i najtrudniejszych decyzji jakie możesz podjąć w życiu jest odpuszczenie sobie ludzi, którzy Cię krzywdzą. Boimy się zerwać relacje z najbliższymi, dręczą nas wyrzuty sumienia,. moralność, wdzięczność i mnóstwo innych „musów”, które nie pozwalają nam iść dalej. Puścić to co boli, co sprawia, że czujesz się jak w klatce. Ktoś kto krzywdzi nigdy nie odpuści, widząc bierność ofiary . Proszę Cię. Nie marnuj swoich minut życia, na tych ,którzy nie chcą Ci ofiarować kilka sekund swojego życia. Twoje minuty nie wrócą , a zamienią się w godziny, których będziesz żałować. Szkoda tracić życie na żebranie o miłość, przyjaźń. Ktoś kto zechce być Twoim przyjacielem, partnerem, będzie się cieszył z każdej chwili z Tobą. Sama myśl o spotkaniu z Tobą będzie go napędzać energią słońca do działania. Proszę Cię. Zauważ w końcu siebie. Spójrz na siebie i się pochwal. Tak jesteś wspaniała! Jesteś wspaniały! Dostrzeż te osoby w Twoim życiu, którzy widzą w Tobie to dobro, ten promyk blasku w Twoich oczach.A te osoby, które tylko kopią Cię jak nie możesz wstać, które poniżają Cię i mówią, że nie dasz rady- pokaż im że się mylą. Wstań, obróć się, zamknij za sobą drzwi i pokaż im swoją wolność i siłę.

W miłości nie gódź się na bycie ofiarą. Nie pozwól sobie na bycie tym słabszym i tą gasnącą świecą czekającą na lekki płomyk gestu, dotyku czy zauważenia. Proszę Cię .Jesteś wyjątkowa. Jesteś wyjątkowy. I Twoim zadaniem na dziś jest uwierzyć, że zasługujesz na więcej! Masz prawo o to walczyć i po to sięgać. To nie jest egoizm,. Nie próbuj sobie tego wmówić. To jest asertywność. Kto zadba o Ciebie, gdy sam tego nie uczynisz? Nie zadowalaj się czymkolwiek. Byle co może wziąć każdy. Jeśli masz związek, który Cię nie satysfakcjonuje zawalcz o siebie. Rozmowa z partnerem może wiele dróg pokazać. Gdy dojdziecie do wniosku, że mogło by być lepiej- działajcie. Od samych słów jeszcze nic się nie zadziało. Pamiętaj , skoro widzisz przed sobą mur, poszukaj innego wyjścia, bo ono zawsze jest. Tylko nie zawsze widoczne od razu.

To jest Twój czas na zmianę. Życie masz jedno. Nie daj sobie wmówić, że się nie nadajesz, że jesteś za słaba. Właśnie jest wprost przeciwnie. Właśnie w Tobie jest największa siła. Ty masz wpływ na to jak będzie wyglądało Twoje jutro. Skoro dziś jesteś niezadowolonych z tego co masz i nic z tym nie zrobisz, jutro będzie takie samo. Aby zmienić – działaj. Tak by jutro być szczęśliwszy. Często w relacjach z innymi zadowalamy się okruchami tego co nam „rzucają”. Zadowalamy się sądząc, że więcej nie dostaniemy, że nie jesteśmy godni lepszego życia. To nieprawda. Proszę Cię. Zauważ siebie i zmień to co spycha Cie na dół. Idź w stronę słońca.

Nasze życie to zaledwie kilka sekund gdzieś pośrodku wszechświata który nas otacza. Nie trać go na coś co nie daje Ci satysfakcji, szczęścia czy spokoju. Nie bój się mówić o swoich uczuciach.O tym co Cię boli, o tym co sprawia Ci trudność. Człowiek to nie maszyna, ma odczucia i emocje. Nie ma nic w złego w płaczu, smutku , złości czy potrzeby przytulenia. Nie czekaj, aż będzie łatwiej czy prościej. Nie będzie. Życie jest dla odważnych, którzy starają się sięgać po to czego pragną. Życie jest nieprzewidywalne i być może idealny moment nigdy nie nadejdzie. Zresztą ” idealność” to takie subiektywne pojęcie. Żyjemy w czasach realnych a nie wyimaginowanej idylli. I właśnie w tym, że życie nie jest idealne, proste i zawsze przyjemne jest magia. Czasem warto wskoczyć do jeziora w ubraniu, śmiać się na ulicy bez powodu i zadzwonić do przyjaciółki o pierwszej w nocy przypominając jej jak bardzo jest dla Ciebie ważna. Z tych małych rzeczy tworzy się wielki świat wspomnień. Wspomnień naszego życia. Filmu z kadrami naszych słów, czynów, ludzi i otaczających sytuacji.

Proszę Cię. Daj swój czas, uśmiech i obecność tym, którzy Cię kochają, jesteś dla nich ważna, lubią Cię. Lecz tym, którzy traktują Cię tylko jak koło ratunkowe, wyznacz granice. Asertywnie, taktownie ale i stanowczo. Dość na poniewieranie Tobą i Twoim życiem.

Autor: Judyta Oryńska

Absolwentka studiów pedagogicznych. Zawodowo doradca zawodowy, rekruter coach. Wieloletnia wolontariuszka m.in na rzecz osób wykluczonych społecznie, zaburzonych psychicznie, niepełnosprawnych, uzależnionych, więźniów. Obecnie działa na rzecz porzuconych zwierząt i wspierania osób z krajów dotkniętych wojną. Z zamiłowania miłośniczka przyrody, pasjonatka gotowania i opiekunka psów.
W wolnym czasie zajmująca się działalnością charytatywną, hand made, pisaniem książki i spędzaniem czasu z bliskimi.