Kategorie
Uncategorized

Miłość na każdy dzień

Walentynki . Święto miłości. Dzień, czas, chwile do okazania tego co czujemy. Wyznanie „Kocham cię” „Lubię Cię”, „Szanuję Cię” . Wszystko to zawiera się w Walentynkach. Dawana w postaci laurki, ręcznie zrobionego podarunku, kwiatów, maskotek, wyjazdów do spa, butelki wina, czekoladek i mnóstwa innych podarków. Prezent to takie coś co sprawia drugiej osobie radość i wywołuje uśmiech. To może być przygotowanie kąpieli, zapalanie świec, ugotowanie ulubionego posiłku czy wyręczenie w obowiązkach domowych. Może to być liścik włożony do teczki służbowej czy kanapka ładnie udekorowana. Słowo, sms, email, kartka okolicznościowa czy upieczenie ciasta. To również czas jaki chcemy podarować bliskiej nam osobie. Jak pisał Chapman, każdy człowiek posługuje się innym językiem miłości i inny język wyznaje. Sztuką jest poznać wszystkie ich rodzaje by poznać miłość jaką nas obdarza.

A dzisiejszy dzień jest wyjątkowy , nie tylko dlatego, że jest czwartek i coraz bliżej do weekendu. Lecz to bardzo dobry dzień, by wyjątkowo inaczej, kreatywnie i z pomysłem powiedzieć ” Dziękuje, że jesteś”. Drobiazgiem, słowem, czynnością – tak by osoba uśmiechnęła się a może nawet wzruszyła. Z mojej strony mojej ukochanej mamie zrobiłam taką niespodziankę. Kilka dni temu podczas odwiedzin zostawiłam w pewnym miejscu słodko- pachnący upominek. Ładnie go opakowałam i zostawiłam malutki liścik. Ukryłam go w miejscu, gdzie zwykle rodzicielka nie zagląda. A gdy dziś nastał czas Walentynek wysłałam Sms-a z instrukcją, że coś na nią czeka. Jakie było zdziwienie i zaskoczenie w głosie podczas rozmowy telefonicznej. Nie spodziewała się, że od tylu dnia miała na wyciągnięcie dłoni, lecz bez świadomości, że coś jest. Jej uśmiech i radość moją radością. I miłość w różnych sferach jest wpleciona. W relacjach rodzeństwa, przyjaźni, czasem nawet w zakładach pracy poprzez szacunek i docenienie. Nawet najdrobniejszy gest ma znaczenie, gdy jest dawany z serca i szczerości.

A zaczęło się tak.

A zaczęło się tak


W Rzymie 14 lutego obchodzony był Dzień Płodności i Macierzyństwa. Tego dnia każda młoda niezamężna kobieta wrzucała do wielkiego dzbana kartkę ze swoim imieniem. Następnie kawalerowie losowali kartki. Tą, którą wylosował stawała się jego partnerką na świąteczne zabawy, a nie raz i na całe życie. Patronem Święta Zakochanych jest Św. Walenty. Żył on w starożytnym Rzymie za panowania cesarza Klaudiusza II Gockiego, który zakazał młodym mężczyznom wchodzenia w związki małżeńskie. Św. Walenty złamał zakaz i potajemnie udzielał ślubów. Został za to wtrącony do więzienia. Tam poznał i uzdrowił ze ślepoty córkę więziennego straźnika a później udzielił jej ślubu. Za ten czyn cesarz skazał go na śmierć. Św. Walenty zostawił na pożegnanie list dla córki straźnika, który podpisał „Od Twojego Walentego”.

Do niedawna popularnym zwyczajem na Walentynki było przebieranie się dzieci za dorosłych, odwiedzania sąsiednich domów i śpiewania romantycznych pieśni i piosenek. Zakochani obdarowywali się też własnoręcznie przygotowanymi kartkami w kształcie serca z ilustracją najsłynniejszych kochanków świata − Romea i Julii.

Zresztą William Szekspir wspomina dzień św. Walentego, lecz nie w „Romeo i Julii”, a w „Hamlecie”. Już w XIX wieku Anglicy masowo wysyłali sobie kartki walentynkowe.

Najstarsza kartka walentynkowa powstała w Anglii w XVI wieku. Napisał ją Karol Orleański do swojej żony. Miłosny list z wierszem wysłał z twierdzy Tower w Londynie, gdzie był więziony przez 25 lat.

Obecnie Dzień Zakochanych obchodzony jest w prawie każdym miejscu na świecie. Wszędzie przybiera bardzo różny charakter (liczne serduszka, kartki, róże). Jednak jest też wiele różnic w obchodzeniu tego święta w różnych krajach. I tak na przykład we Francji wysyła się bukiety kwiatów z zaproszeniem na koncert albo sztukę. A samotne kobiety spotykają się wieczorami i palą zdjęcia tych mężczyzn, którzy ich odrzucili. We Włoszech kupuje się ukochanej osobie coś z ubrania w kolorze czerwieni. Również ludzie udają się do Bazyliki Santa Maria in Cosmedin aby podziękować za miłość. W Japonii kobiety obdarowują swych panów czekoladkami. W Korei Południowej podobnie jak w Japonii to kobiety wręczają słodkości ukochanym lecz 14 marca rola się odwraca. W Danii i Norwegii zakochani wysyłają sobie anonimowe liściki z wyznaniami. Choć liściki nie są podpisane, to kawalerowie naprowadzają na to kim jest nadawca poprzez narysowanie tyle kropek z ilu składa się imię. Jeśli kobieta zgadnie , w Wielkanoc dostanie od niego jajo a jeśli nie, to ona jego obdarowuje pisanką. W Słowenii tradycja obchodzenia Walentynek jest bardzo oryginalna. Wierzą oni, że wejście na pole -winnicy bosymi stopami ( nawet gdy jest bardzo zimno i leży śnieg) da duże plony i pomyślny rok. To również pierwszy dzień prac polowych w winnicach. W Estonii 14 Lutego to Dzień Przyjaźni. W Walii zakochani wręczają sobie łyżwy ozdobione miłosnymi symbolami. W Chinach samotne osoby udają się do świątyni modląc się o pomyślną miłość i spotkanie wybranki serca. W Niemczech na kartkach walentynkowych pojawia się świnia, jako ich symbol dobrobytu. W Brazylii ludzie sobie wróżą. Jednym ze sposobów jest włożenie do kapelusza karteczek z imionami i losowanie. To imię które zostanie wylosowane takie będzie nosiła jego przyszła żona lub przyszły mąż. W Stanach Zjednoczonych ludzie nie tylko wysyłają sobie urocze kartki z serduszkami, lecz cały obszar udekorowany jest w serca. Organizowane są koncerty i w sklepach jest mnóstwo podarunków w kształcie serca. W Czechach Walentynki obchodzi się dwa razy w roku. 14 lutego i 1 maja. Kultowe miejsce zakochanych to most Karola w Pradze. W te dni najwięcej zakochanych właśnie tam się spotyka , albo umawia na pierwsze randki. Również zakochani przyczepiają kłódki symbolizujące ich lojalność i wieczna miłość. Turysta będący z partnerką i równocześnie pocierając taką kłódkę zapewnia związkowi wieczną miłość. W Malezji organizowane są konkursy dla zakochanych, którzy są skuci kajdankami. Aby wygrać nagrodę pieniężną muszą wytrzymać tak przez cały tydzień. Co kraj to obyczaj. Lecz każdy kraj łączy jedno- miłość. Jest miliony pomysłów na okazanie sobie ciepła, serdeczności i miłości. Życie jest tak krótkie więc spieszmy się w okazywaniu sobie tych pozytywnych uczuć.

Autor: Judyta Oryńska

Absolwentka studiów pedagogicznych. Zawodowo doradca zawodowy, rekruter coach. Wieloletnia wolontariuszka m.in na rzecz osób wykluczonych społecznie, zaburzonych psychicznie, niepełnosprawnych, uzależnionych, więźniów. Obecnie działa na rzecz porzuconych zwierząt i wspierania osób z krajów dotkniętych wojną. Z zamiłowania miłośniczka przyrody, pasjonatka gotowania i opiekunka psów.
W wolnym czasie zajmująca się działalnością charytatywną, hand made, pisaniem książki i spędzaniem czasu z bliskimi.