Kategorie
Uncategorized

Dwa kwadranse na szczęśliwe życie

Dzień Kobiet 8 marca. Święto obchodzone od 1910 roku. W 1910 roku Międzynarodówka Socjalistyczna w Kopenhadze ustanowiła obchodzony na całym świecie Dzień Kobiet. Dzień ten miał służyć krzewieniu idei praw kobiet i budowanie społecznego wsparcia dla powszechnych praw wyborczych dla kobiet. W konferencji udział wzięło ponad 100 uczestniczek z 17 krajów, w tym trzy kobiety po raz pierwszy wybrane do Parlamentu Fińskiego. Ustanowienie Dnia Kobiet zostało przyjęte w drodze anonimowego głosowania, bez ustalania dokładnej daty jego obchodów. A dziś Dzień Kobiet kojarzony jest jako dzień obdarowywaniu kobiet kwiatami i słodkościami. Krótko przed tym świętem, przeprowadziłam badanie wśród kobiet . Tytuł badania ” W jaki sposób chcieliby świętować 8 marca” oraz ” Co zazwyczaj dzieje się tego dnia” . Odpowiedzi nie zaskoczyły mnie po stronie drugiego pytania. Natomiast pierwsze , czasem były pełne śmiechu, zaskoczenia i uśmiechu. A oto i one.

Idealny 8 marca. W badaniu wzięło udział 100 kobiet. Przedział wiekowy 18-55 lat. Miejsce zamieszkania : miasta i wsie. Poziom wykształcenia: zawodowe-wyższe. Stan cywilny: panny, mężatki, wdowy. Starałam się wybrać kobiety z różnych przedziałów, tak by uniknąć stereotypizacji względem któregoś z kryterium. A zatem wnioski :

60 kobiet, czyli ponad połowa chciałaby ten dzień spędzić inaczej niż zwykle. Odpowiedzi, które tu padały to : spa, kosmetyczka, wyjazd za miasto, skok ze spadochronem, poczytanie książki, jazda na torze wyścigowym, żeby mąż/partner przejął jej obowiązki na jeden dzień, dzień bez „mamo daj”, „mamo ….”, urlop od pracy, robię to co chcę, zakupy z stanem konta min. 1000 zł, móc wyłączyć telefon na cały dzień, wypad do kina/teatru, chciałyby zostać zauważone przez partnerów, dzieci, teściów, usłyszeć miły komplement, otrzymać awansu w pracy, wyspać się, spędzić dzień w kapciach w domu.

5 kobiet traktuje ten dzień zwyczajnie, jak pozostałe.

10 kobiet chciałby dostawać kwiaty od przełożonych, klientów. A w pracy mieć możliwość szybciej wyjść i spędzić ten czas z rodziną.

20 kobiet chciało by czas spędzić w babskim gronie na pogaduchach, dobrym winie i zabawie do rana.

5 kobiet nie ma sprecyzowanych oczekiwań. Może to być coś miłego, zaskakującego od bliskich jej osób.

8 marca jak co roku

Grupa badanych ta sama co wyżej. Wnioski :

85 kobiet otrzymuje kwiaty od swoich partnerów/ mężów. Jak przyznają prócz imienin to właśnie dzień Kobiet są jednym z dwóch świąt , w których otrzymują kwiaty.

5 kobiet nie otrzymuje żadnych prezentów, miłych słów. Mężczyźni pomijają ten dzień.

10 kobiet sami sobie sprawiają coś miłego. Często właśnie są to kwiaty, coś do ubrania czy wypad z koleżanką na kawę.

Wnioski dot. dwóch grup. Prawie wszystkie kobiety chciałaby być zauważone i docenione przez płeć przeciwną. Chciałyby zwykły dzień uczynić niezwykłym. Lecz ogrom odpowiedzialności, obowiązków i pracy powoduje, że nawet trywialne marzenia okazują się niemożliwe. I tu pojawia się myśl i dewiza, którą często powtarzam. Uczyń ten dzień wyjątkowym. Drogie Kobiety : Dziś mamy święto wpisane w kalendarz, lecz tak naprawdę mamy je codziennie. To my nosimy pod sercem nowe życie, które powołujemy na świat. To my karmimy i przewijamy kolejny raz nocą, gdy wszyscy śpią. To my sprawdzamy temperaturę, podajemy leki pracując do późna. To my jesteśmy najlepiej zorganizowane i znajdujemy czas, nawet gdy tak trudno o niego. To my się staramy każdego dnia pogodzić pracę, rodzinę i czas prywatny. Jesteśmy kobietami, lecz nie robotami. Dajmy sobie przyzwolenie na zmęczenie, senność, brak humoru czy na chwile oddechu. Pozwólmy sobie na niewiedzę czy pomoc innych. Nie bądźmy jak Matki Polki- zapracowane i zmęczone. Każdy dzień to również dzień dla nas- by odpocząć. Nie da się cofnąć czasu i wrócić. Nie da się wyspać na przyszłość. Codziennie 30 min . To kwadrans razy dwa a jak wiele może przynieść dobrego. Książka, spacer, rozmowa z przyjaciółką, masaż czy chwila oddechu od dzieci czy partnera. Nie zawali się świat gdy przez 2 kwadranse nas nie będzie. Dopuśćmy również mężczyzn do pomocy. Wbrew stereotypom mężczyzna lubi pomagać w domu, tylko nie jest tego nauczony. Zadowolona kobieta to szczęśliwa kobieta. A szczęśliwa kobieta to szczęśliwa partnerka/ żona i matka.

Życzę Wam i sobie, byśmy każdego dnia znajdowały czas dla siebie i na własne dobre samopoczucie. Nasz egoizm pilnowania własnego komfortu i odpoczynku jest tak samo ważny jak nakarmienie dziecka czy punktualność w pracy. Może się wydawać w pierwszym momencie, że to nic takiego, ale uwierzcie ma to znaczenie. Im więcej na głowie i zero czasu dla siebie narasta frustracja, zmęczenie i ciągła apatia. A to przenosi się na relacje w domu czy dekoncentrację w pracy. Harmonia w każdej dziedzinie gwarantuje spokój i szczęście. Warto zadbać o to już teraz.

Uśmiechu w sercu i na twarzy dziś i każdego dnia. Pozdrawiam Was ciepło 🙂

Autor: Judyta Oryńska

Absolwentka studiów pedagogicznych. Zawodowo doradca zawodowy, rekruter coach. Wieloletnia wolontariuszka m.in na rzecz osób wykluczonych społecznie, zaburzonych psychicznie, niepełnosprawnych, uzależnionych, więźniów. Obecnie działa na rzecz porzuconych zwierząt i wspierania osób z krajów dotkniętych wojną. Z zamiłowania miłośniczka przyrody, pasjonatka gotowania i opiekunka psów.
W wolnym czasie zajmująca się działalnością charytatywną, hand made, pisaniem książki i spędzaniem czasu z bliskimi.