Kategorie
pytania i odpowiedzi uczucia życie

Potęga miłości czy upust nienawiści?

Witajcie

Dziś zacznę od cytatu, który jest jednocześnie pytaniem. „Obojętność jest przeciwieństwem miłości?”

Zdanie usłyszane podczas mszy świętej wypowiedziane przez księdza. Przy zastanowieniu się obojętność jest gorsza od nienawiści. Bo nienawidząc kogoś okazujemy mu emocje . Złość, frustracja, niechęć, staramy się mu zaszkodzić, zemścić. Wyładowujemy na nim agresję, często stosujemy przemoc fizyczna lub psychiczną. Osoba, którą nienawidzimy czuje to. Inaczej sprawa się ma w obojętności. Traktujemy kogoś jak coś przeźroczystego, niewidzialnego jak powietrze. Nie zauważamy go, przechodzimy obok. Taka osoba czuje, że dla nas nie istnieje. Dlatego przeciwstawienie miłości na szali z nienawiścią i obojętnością jest cenną uwagą. Fakt, że nienawiść ma większą moc sprawczą, gdyż całe nasze pokłady negatywnej energii przeładowujemy na tą drugą osobę. Przeznaczamy czas i naszą siłę, by komuś zaszkodzić. Angażujemy się. A w obojętności wystarczy nie zauważać, a i tak odbiorca poczuje, że nie interesujemy się jego osobą.  

Miłość 

Miła, małostkowa, magiczna, …

Idealna, inteligentna, introwertyczna, idealistyczna, irracjonalna, interesująca …

Ładna, łaskawa, łatwowierna, ….

Obfita, obfitująca, olśniewająca, obopólna, oryginalna, optymistyczna, odjechana,obsesja, otulona, oczekująca ….

Szczera,sexy, szczęśliwa, spontaniczna, satysfakcjonująca, szalona,  seks, sympatia, sentyment, …

Czuła, cierpliwa, całuśna, czekająca, ciesząca się …

Nienawiść jest naszą reakcja na doznane cierpienie, ból czy przykrość. Z różnych powodów nie możemy wybaczyć swojemu oprawcy i czujemy w sobie furię, zawiść, którą poprzez nienawiść próbujemy z siebie „wypluć”. Najzdrowiej dla naszej psychiki było by wybaczyć, lecz jak to zrobić, skoro rany w naszym sercu nie zostały zabliźnione? Jak wybaczyć komuś, kto skrzywdził nas niszcząc wspomnienia czy okaleczając nasze ciało? Jak wybaczyć komuś kto zabił bliską nam osobę czy temu kto bił nas przez lata? Wybaczenie nie jest proste lecz jest możliwe. Zadajmy sobie pytanie „Co mi daje nienawiść do drugiej osoby?” „Co poczułabym gdybym skrzywdziła tego, co mnie skrzywdził?” A teraz poczytajcie kilka artykułów z różnych dziedzin. 

Portal Deon w oparciu o prawdy wiary Kościoła Katolickiego zachęca do wybaczenia innym i dania sobie szansy na życie w spokoju ducha

https://www.deon.pl/inteligentne-zycie/psychologia-na-co-dzien/art,696,jak-wybaczyc-niewybaczalne.html 

Dla tych co nie ufają psychologom , pisze -kobieta, matka, żona

http://www.majewska-opielka.pl/jak-wybaczyc/

I dla tych, którym psychologia nie jest obca

http://psychologiazycia.com/sztuka-wybaczania-dlaczego-warto-wybaczac/

Każdy z nas w porozumieniu z własnym „Ja” dochodzi do chęci wybaczenia i życiu w miłości czy pozostaje na drodze nienawiści lub obojętności, zatruwając przy tym i siebie.

Rozmowa z samym sobą jest ważna. Poprzez słuchanie siebie, poznajmy nasze potrzeby i rozumiemy coś, co do niedawna stanowiło znak zapytania. Praca nad sobą to nic innego jak droga szukania siebie i podążania za tym co stanowi dla nas wartość. Zawsze powtarzam „Chcieć to móc” To my sobie stawiamy granicę, że czegoś nie możemy czy nie potrafimy. Czasem jest nam tak łatwiej, niżeli ruszyć do przodu i poszukać zaczepienia się gdzieś, gdzie nabędziemy to czy tamto. Czasem zwyczajnie jesteśmy leniwi i łatwiej nam usiąść i powiedzieć „Nie umiem”. Tym samym oszukujemy siebie i jednocześnie tłumaczymy. No bo skoro nie umiem, to nie mogę tego zrobić. Czujemy się zwolnieni z obowiązku. Strach ma wielkie oczy i to, że coś jest nam obce, niewiadome, nie oznacza, że jest dla nas groźne. Tylko stanąwszy naprzeciwko tego co wywołuje w nas lęk – może wskazać czy to faktycznie strach czy zwyczajna obawa przed niewiadomym. Jesteśmy ludźmi i mamy prawo się bać. Lecz dzięki temu, że potrafimy myśleć, możemy też próbować. To my podejmujemy wybór jak żyć, z kim żyć i jak będzie wyglądać nasz dzień.

Nie mamy wpływu na to, co ktoś powie – lecz mamy wpływ jak na nas to wpłynie 

Nie mamy wpływu, na to co nas spotka – lecz mamy wpływ co z tym dalej zrobimy 

Nie mamy wpływu na uczucia do nas kierowane – lecz mamy wpływ na emocje, które odczuwamy

Nie mamy wpływu, na sytuacje, które nas potykają- lecz mamy wpływ co z nimi zrobimy dalej 

Nie mamy wpływ na to, jak ktoś nas obraża- lecz mamy wpływ na to jak i czy na to zareagujemy

Nie mamy wpływu na działania innych- lecz mamy wpływ na podjęte przez nas decyzje

Autor: Judyta Oryńska

Absolwentka studiów pedagogicznych. Zawodowo doradca zawodowy, rekruter coach. Wieloletnia wolontariuszka m.in na rzecz osób wykluczonych społecznie, zaburzonych psychicznie, niepełnosprawnych, uzależnionych, więźniów. Obecnie działa na rzecz porzuconych zwierząt i wspierania osób z krajów dotkniętych wojną. Z zamiłowania miłośniczka przyrody, pasjonatka gotowania i opiekunka psów.
W wolnym czasie zajmująca się działalnością charytatywną, hand made, pisaniem książki i spędzaniem czasu z bliskimi.