Kategorie
emocje przyjaźń relacje Słowa niosące Wiarę uczucia

Tracić i zyskiwać

Witajcie

Mój dzisiejszy wpis dedykuje go wszystkim, lecz przede wszystkim tym , którzy teraz zmagają się z poczuciem bycia zagubionym, odrzuconym czy zdradzonym. Dedykuje go tym, którzy szukają odpowiedzi na pytania i tym , którzy stawiają pytania. Mój wpis oparty jest o moje wewnętrzne doświadczenie, wiedzę i emocje. Jak również o wszystko to co otrzymuje od przyjaciół i osób mi bliskich.

Gdy tracimy to co kochamy przeżywamy coś strasznego. Gdy budzimy się i zdajemy sobie sprawę , że nie ma koło nas osoby, którą kochamy, przeżywamy gehennę. Gdy otwieramy oczy i nie widzimy twarzy ukochanej osoby czujemy ból, tęsknotę i żal, że tamte dni pełne miłości nie wrócą. Wracamy oczami wspomnień do wspólnych chwil a to jeszcze bardziej potęguje cierpienie. Recepty na przestanie kochać nie ma. Albo się to czuje albo nie. Lecz życie jest jedno i trzeba je przeżyć najlepiej jak się da. Skoro wypaliło się uczucie z jednej ze stron  to nie było to uczucie prawdziwe , godne do przeżywania w każdą porę. Bo gdy pojawiają się w naszym życiu problemy, choroby czy inne nieprzewidywalne zdarzenia budzące w nas lęk i strach to właśnie te prawdziwe osoby zostają. Mówi się, że prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie, lecz ja myślę, że prawdziwe relacje przetrwają burze, deszcz i nawałnicę. I gdy wszyscy odejdą , prawdziwa relacja przetrwa bez zadry. Gdy tracimy to co kochamy, jest nam źle. Czujemy się winni i szukamy usprawiedliwienia w sobie albo w drugiej osobie. Lecz obwinianie się i rozpamiętywanie nie przyniesie żadnej korzyści. Trzeba w sobie się zmotywować i iść dalej. Gdy płacz sprawia ulgę – płakać. Lecz przy osobie, przy której czujemy się zrozumiani i bezpieczni. Gdy czujemy smutek- okażmy to. Gdy wzbiera w nas złość- wyrzućmy to z siebie , lecz tak by przyniosło to korzyść a nie krzywdę. Gdy chcemy porozmawiać o tym co w nas krzyczy- wybierzmy taką osobę , która nie złamie zaufania i okaże empatię. Najgorsze co można zrobić to zostać samemu ze swoimi myślami i obarczać się masochistycznymi emocjami. Obudzić się rano i powtarzać jak mantrę pozytywne zdanie. To może być coś przyziemnego np.” Dziś się uśmiechnę”, „Dziś sprawię sobie przyjemność” ,”Będę szczęśliwym człowiekiem” albo każde inne , które będzie miało pozytywny oddźwięk. A gdy znów poczujemy w sobie żal i tęsknotę za tym co utracone , pomyślmy sobie, że jeszcze wiele przed nami. I skoro teraz nie wyszło nie znaczy, że nigdy nie wyjdzie. Życie jest nieprzewidywalne i zaskakujące. I choć teraz może czujesz się źle , to przyjdą dla Ciebie radosne dni. Zrób coś dla siebie. Odkurz stare marzenia, które schowałaś do szafy. Idź na basen, skocz ze spadochronu czy pozwól sobie na masaż gorącymi kamieniami. Zrób to co wcześniej chciałaś a nie mogłaś. Daj sobie szansę i nie skreślaj swojego istnienia , tylko dlatego, że nie ułożyło się tak jak tego chciałeś/aś.

Każdy odnajduje swój własny sposób na odnalezienie spokoju. To może być spotkanie z przyjacielem, rozmowa z kimś obcym, zobaczenie czegoś pięknego, usłyszenie melodii albo uczestnictwo wykładzie Cokolwiek co sprawi, ze te słowa do  Ciebie dotrą. Polecam do posłuchania wykład mnicha buddyjskiego, który w sposób bardzo praktyczny mówi o tym, jak człowiek może w sobie przepracować emocje czy radzenie sobie z trudnymi ludźmi. Czy jest się katolikiem, muzułmaninem , buddystą czy ateistą każdy pragnie być szczęśliwy i odczuwać w sobie wewnętrzny spokój. Wiara każda opiera się na poszukiwaniu drogi do szczęścia i samorealizacji tak by nie krzywdzić innych.

https://www.youtube.com/watch?v=hT5rTrYl8vM

I mimo, że teraz czujesz się zagubiony, pogubiony we własnych myślach wiedz, że odpowiedź na wszystkie dręczące Cię pytania istnieje. Nie poznasz ich teraz, lecz poznasz je w przyszłości. Teraz skoro zadziało się coś , co negatywnie na Ciebie wpływa oznacza, że jest to dobry czas na zmianę. Nic nie dzieje się przypadkowo. Lepiej poznać prawdę wcześniej niż żyć w iluzji kłamstwa i fałszywej rzeczywistości. W tych trudnych chwilach może okazać się, że osoba, która Cię skrzywdziła teraz Ci pomoże. I to, że nie było Wam dane stworzyć daną relacje, nie oznacza że będziecie się teraz nie nienawidzić. Daj sobie czas na oswojenie się z sytuacją , lecz nie zamykaj furtek do siebie. Nie buduj muru wobec swojego serca i umysłu. Pozwól żyć sobie i każdego dnia ciesz się nawet z błahych spraw. Dostrzegaj tych, którzy są i choć nie zawsze umieją w odpowiedni sposób wyrazić swoje wsparcie względem Ciebie to są i będą. Nie odbieraj sobie szansy na szczęście.

Szczęście jest w Tobie , odnajdź je w sobie i pozwól mu żyć

Życzę Ci byś znalazł/a w sobie siłę na codzienne czynności. Nie zaniedbuj swojego wyglądu ani nie zapominaj o jedzeniu i piciu wody. Wychodź na spacer na słonce, naturalna witamina D doda Ci potrzebnej energii. Nie zapominaj o tym, że żyjesz po to by być szczęśliwym/ą .

Autor: Judyta Oryńska

Absolwentka studiów pedagogicznych. Zawodowo doradca zawodowy, rekruter coach. Wieloletnia wolontariuszka m.in na rzecz osób wykluczonych społecznie, zaburzonych psychicznie, niepełnosprawnych, uzależnionych, więźniów. Obecnie działa na rzecz porzuconych zwierząt i wspierania osób z krajów dotkniętych wojną. Z zamiłowania miłośniczka przyrody, pasjonatka gotowania i opiekunka psów.
W wolnym czasie zajmująca się działalnością charytatywną, hand made, pisaniem książki i spędzaniem czasu z bliskimi.