Kategorie
człowiek odpowiedzialne życie wartości życie

Życie cudem jest

Witajcie 🙂

Parę dni temu wracałam pociągiem i usłyszałam rozmowę dwóch osób. Był to mężczyzna i była to kobieta , którzy według mnie dobrze się znali. Rozmawiali luźno, siedzieli blisko siebie i żywo gestykulowali. Tematem ich rozmowy były rozważania na temat ich wspólnej znajomej , która była chora. Kobieta obstawała na stanowisku , że choroba może wiele zmienić w życiu nie tylko złego , mężczyzna zaś nie dostrzegał żadnej pozytywnej strony. Zaczęłam się sama nad tym zastanawiać. Czy chorując dostajemy coś dobrego ? Czy dowiadując się o chorobie prócz cierpienia, nie wiedzy czasem bezradności możemy coś pozytywnego wynieść z tej lekcji? Nie mogłam sobie wczoraj na to odpowiedzieć, gdyż pociąg nagle stanął dość gwałtownie zahamował. Jak się później okazało , coś z pociągiem było nie tak i chwilę zeszło zanim usunęli usterkę. Wieczorem gdy już byłam na sofie w swoim mieszkaniu podjęłam rozważania. Doszłam do pewnych wniosków , lecz chciałam je skonfrontować z kimś jeszcze. Spotkałam się dnia następnego z przyjaciółką. Jak same o sobie mówimy jesteśmy „jak pokrewne dusze , które nadają na tych podobnych falach”. Jak to kiedyś moja przyjaciółka stwierdziła ” Jesteśmy jak dinozaury, gdyż mamy zasady, które dziś są archaiczne”. Rozmawiając o życiu , przyjaciółka potwierdziła moje stanowisko. A zatem:

Człowiek ma 1 życie.

Człowiek nie wie co przyniesie następny dzień.

Człowiek nie zna przyszłości.

Człowiek wie tylko to co teraz się dzieje.

Człowiek ma wpływ na swoją przyszłość , lecz nie ma wpływu na innych.

Przykład. Stałyśmy na chodniku na wylotowej drodze na Warszawę. Odległość od szosy jakieś 20 metrów. Bezpiecznie. Nagle usłyszałyśmy pisk opon i samochód z prędkością na około 180-200 km jechał wprost na nas. Odskoczyłyśmy w ostatniej chwili i kierowca Audi wjechał z chodnika przez trawę na ulicę i kierował się na drogę na Warszawę. Szok. Zawrotna prędkość, akrobacje chodnikowe i zero zachowania odpowiedzialności za kierownicą. Mimo , że stałyśmy w bezpiecznej odległości od ruchu pojazdów to i tak nie byłyśmy w stanie przewidzieć , że pojawi się tzw „pirat drogowy” i będzie uważał siebie za „pana drogi”

Wniosek : Stojąc na chodniku , rozmawiając miałam wpływ na swoje słowa , na mowę ciała , na sposób prowadzenia dialogu. Nie miałam wpływu na to co się wydarzy, a zatem nie mogłam mieć wiedzy, że za chwilę wydarzyć się może coś złego. Wniosek; życie jest tak nieprzewidywalne, i piękne zarazem w każdym momencie istnienia. Człowiek nie zdaje sobie sprawy, że życie tu i teraz ma najwyższą wartość gdyż żyje.

Życie to nie tylko powolna egzystencja w oczekiwaniu, w nadziei czy z życia z chwili na chwilę. To przede wszystkim pasja życia i cieszenia się tym. Dziś spójrz na swoje życie co masz i odpowiedz sobie na pytanie : Jak się czujesz z tym co doświadczasz w życiu ? Jak się czujesz mając te osoby przy sobie ? Czy odczuwasz przez to radość, dumę , satysfakcję ? Może być tak , ze nie odczuwasz ani radości ani spełnienia. Mnożysz to czego nie masz a co byś chciał mieć.

– Mało zarabiam

– moje stanowisko w pracy jest nie doceniane

– inni mają lepiej

– moje dziecko jest niegrzeczne, sprawia problemy wychowawcze

– czuję się samotna

– moja partnerka / partner mnie nie rozumie

– jeżdżę starym ” gratem”

– nie stać mnie na wyjazd na Teneryfę

– moja jedyna rozrywka to wyjście raz w miesiącu do kina

– moi najbliżsi mnie nie rozumieją

– mój szef to „nudziarz”

– moja praca mnie przytłacza
– etc….

Problemów można mnożyć , szukać wymówek na to czy tamto, narzekać , doszukiwać się braku korzyści. Lecz jaki to ma sens ? Czy nie szkoda na to czasu? Czas jest dla każdego sprawiedliwy i każdy ma go tyle samo. To jedno z nie wielu sprawiedliwych rzeczy na świecie. Czy bogaty czy biedniejszy czy młody czy starszy każdy ma 24 godziny każdego dnia. A zatem każdy z nas ma takie same szanse by doświadczać w życiu tego co może sprawiać nam radość. Kwestia dla każdego indywidualnie by właśnie to dostrzegał a nie skupiła się na tym czego nie posiada.

Podsumowanie:

Praca – nawet ,gdy zarabia się nie wiele ponad najniższą krajową. Praca stała jest, umowa jest, co miesięczny dochód na konto jest. Rozwój zawodowy w trakcie . Nauka nowych umiejętności w trakcie. Przebywanie wśród ludzi , a zatem kontakty interpersonalne są.
Rodzina – posiadanie rodziców / opiekunów/ dziadków na których mogę liczyć w różnych sytuacjach.  Wsparcie rodzeństwa lub kuzynostwa w sytuacjach podbramkowych są. Możliwość wizyty i rewizyty na obiad czy popołudniowy lunch- bezcenne.

Przyjaciele– posiadanie przyjaciółki/ przyjaciela , na którego można liczyć . Czy to noc czy dzień , czy święto czy dzień powszedni zawsze znajdzie chwilę czasu na rozmowę czy wymianę smsów. Jakiś problem ? Nie zawsze pomoże w rozwiązaniu go, lecz wysługa , wesprze , powie motywujące słowo. Przyjaciel to taka osoba, która mimo upływu lat, dzielących kilometrów zawsze jest blisko naszego serca i myśli. Nie ważne co się wydarzy, ona/on zawsze będzie i wkroczy , gdy będzie nam się działa krzywda czy niesprawiedliwość.

Zdrowie– bycie sprawnym fizycznie i stabilizacja komfortu psychicznego pozwala na funkcjonowanie w życiu codziennym. Przypadłość z którą żyjecie jest częścią Was i dzięki niej jesteście właśnie tacy jacy jesteście.

Miłość-” Miłość mi wszystko wyjaśniła. Miłość wszystko rozwiązała. Dlatego uwielbiam tę miłość, gdziekolwiek by przebywała” Jan Paweł II . Miłość daje człowiekowi skrzydła by wznosił się wysoko. By mógł przedzierać się przez ciemny las i odnajdywać światło w tunelu. Mając przy sobie osobę, przy której czujesz się bezpiecznie , jesteś sobą i odczuwasz radość z samego przebywania to masz szczęście. Miłość jest akceptacją i szacunkiem. Miłość do drugiej osoby to przede wszystkim  relacja zaufania, szczerości, poszanowania godności i bycia razem. 

Edukacja- masz ukończoną szkołę średnią, zawodówkę czy studia ? A może ukończyłaś kurs zawodowy lub osiągnęłaś poziom technika zawodowego ? A może prowadzisz własną działalność ? Każda z tych opcji to Twój szacunek i duma wobec siebie. Nauka jest pracą umysłową wymagającą czasu, umiejętności, samodyscypliny i chęci. Osiągnęłaś to możesz być zadowolony z siebie. Człowiek uczy się całe życie i chęć dalszego i wciąż trwającego rozwoju edukacyjnego jest piękna.

Wartości- Dla każdego stanowią one inne rodzaje i hierarchizację. Ważne by je posiadać , uznawać i być im wierny mimo zmieniającego się otoczenia. Uleganie wpływom innym bo to jest „modne” a do już „idzie do lamusa” jest niczym innym jak uleganiem i zatracaniem się dla innych. Bycie sobą i życie zgodnie ze swoimi zasadami jest zdrowe dla nas i naszego komfortu życiowego

Na koniec proszę uśmiechnijcie się i powiedzcie na głos „ Jestem szczęśliwy tu gdzie teraz jestem. To czego doświadczyłam nauczyło mnie i ukształtowało moją tożsamość. Ludzie których poznaje uczą mnie poznawania siebie. Jestem wdzięczna za to co mam. Kocham siebie i akceptuję”

Autor: Judyta Oryńska

Absolwentka studiów pedagogicznych. Zawodowo doradca zawodowy, rekruter coach. Wieloletnia wolontariuszka m.in na rzecz osób wykluczonych społecznie, zaburzonych psychicznie, niepełnosprawnych, uzależnionych, więźniów. Obecnie działa na rzecz porzuconych zwierząt i wspierania osób z krajów dotkniętych wojną. Z zamiłowania miłośniczka przyrody, pasjonatka gotowania i opiekunka psów.
W wolnym czasie zajmująca się działalnością charytatywną, hand made, pisaniem książki i spędzaniem czasu z bliskimi.