Kategorie
człowiek energia słońca życie

Na fali życia

Gdy pozwoli się strachowi zawładnąć nad naszymi myślami,

nigdy nasze decyzje nie będą nasze – tylko owładnięte lękiem.

Gdy pozwalamy sobie by to smutek i bezsilność nami rządziła,

nasze życie łamie się jak gałąź bez podwiązywania na zimę.

To my decydujemy jakie emocje w nas zagoszczą

i jakie zapuszczą korzenie.

Gdy dzieje się coś co nas przytłacza, zadajemy sobie pytania,

na które zazwyczaj nie odnajdujemy odpowiedzi.

Nawet gdybyśmy je ujrzeli na kartce i tak byśmy nie chcieli ich przyjąć.

Tak już jest, gdy cierpimy nie potrzebujemy prawdy

lecz ukojenia żalu jaki czujemy. Dopiero z czasem przyjmujemy prawdę

jako coś dobrego, choć nie rzadko trudnego do zaakceptowania.

Prawda jest jak szklanka wody w upalny dzień.

I choć nie ugasi całego naszego pragnienia, przynosi potrzebną ulgę,

by móc iść dalej.

Człowiek jako istota rozumna, posiadająca nie tylko intuicję,

mózg i umiejętność kierowania się instynktem, czasem spontaniczną wolą

czy odpowiedzialnością jest jak kapitan na morzu. Ma przed sobą bezkresne morze , mnóstwo możliwości, kierunku płynięcia i to od niego zależy w którą stronę popłynie. Nie wie co go czeka. Jaka go spotka pogoda, czy będą skały utrudniające mu przeprawę. Czy spotka inne statki a może się zgubi. Lecz podejmuje mimo to wyzwanie i płynie do przodu.  W życiu codziennym też podejmujemy kierunek naszej podróży. Nie wiemy co przyniesie następny krok i jakie niespodzianki nas spotkają. Mimo tego podjęta decyzja zobowiązuje więc z nadzieją idziemy naprzód. Dopiero niezidentyfikowana przyszłość zweryfikuje trafność decyzji i ukaże się w jaśniejszych, przejrzystych odsłonach. Czasem myślimy, że nasze decyzje były złe, nie słuszne czy spowodowały zmianę nie korzystną dla nas. Lecz pamiętajmy, że jesteśmy ludźmi omylnymi. Gdyby zawsze wiedziało się co jest słuszne, dobre i pożądane nikt by się nie mylił. Żylibyśmy w idylli świata i nie było by ani przemocy ani zła. A czymże by było życie takie ? Gdy człowiek nie pozna gorzkiego smaku nie rozpozna tego co jest słodkie i przyjemne. Gdybyśmy żyli w iluzji dobroci nie uważalibyśmy siebie za ludzi szczęśliwych. Ten kto poznaje smak goryczy, ściskający w sercu smutek, żal i tęsknotę za utraconym – docenia chwile szczęścia i radości. 

Każde doświadczenie uczy.

Każda sytuacja zostaje w pamięci z naszym przyzwoleniem lub wyparciem

Każda osoba coś nam daje. To od nas zależy czy weźmiemy to i spożytkujemy energię czy zamkniemy się w sobie i zatracimy w przygnębieniu.

Za słowami przyjaciółki „ Życie jest trudną lekcją, lecz tylko uważni wyciągną z niej wnioski i przejdą do kolejnej. Bo nie ten mędrcem się staje co błędów nie popełnia lecz ten kto dwa razy tych samych nie uczyni”

Człowiek, który realizuje marzenie jest szczęśliwym człowiekiem

„Siła nie bierze się z wygrania. Twoje zmagania rozwijają Twoją siłę. Kiedy pokonujesz trudności i decydujesz się nie poddawać, to jest siła” A. Szwarzeneger

Dziś jest idealnym dniem by stać się osobą szczęśliwą

 

Autor: Judyta Oryńska

Absolwentka studiów pedagogicznych. Zawodowo doradca zawodowy, rekruter coach. Wieloletnia wolontariuszka m.in na rzecz osób wykluczonych społecznie, zaburzonych psychicznie, niepełnosprawnych, uzależnionych, więźniów. Obecnie działa na rzecz porzuconych zwierząt i wspierania osób z krajów dotkniętych wojną. Z zamiłowania miłośniczka przyrody, pasjonatka gotowania i opiekunka psów.
W wolnym czasie zajmująca się działalnością charytatywną, hand made, pisaniem książki i spędzaniem czasu z bliskimi.