Kategorie
codzienność przemyślenia

Wszystko albo nic

Czas to najbardziej sprawiedliwa

rzecz na świecie”

Zaczerpnięte z filmu „wszystko albo nic” . Polecam na wstępie film, który dziś wszedł do kina. To nie opera mydlana dla emocjonalnych kobiet czy żałosna komedia z chamskimi tekstami. To naprawdę dobry polski film z dobrą obsadą. Choć kwestia obsady to rzecz gustu. Jednym podoba Paweł Deląg inne wzdychają do Michała Żebrowskiego a inni do Agnieszki Włodarczyk. Każdy ma inny gust, lecz nie o gustach mowa w filmie. Czas jak we wstępie jest dla każdego w tym samym limicie. Bez względu na płeć , rasę, pochodzenie czy zajmowana pozycję w społeczeństwie dla każdego doba trwa tyle samo. Dla każdego godzina trwa 60 min a doba 24 godziny. Nie ma odstępstw ani możliwości wybierania sobie więcej czy mniej. Każdy bogatszy i biedniejszy ma go tyle samo. Stąd jeden z cytatów , które zakodowały mi się w pamięci.

Skoro doba trwa tyle samo, dlaczego jednym wydaje się, że trwa za krótko? Dlaczego nie odnajdują chwili na wykonanie telefonu, spotkanie się czy napisanie sms-a? Dlaczego zrzucają odpowiedzialność na brak czasu, skoro każdy ma go tyle samo. Mówią, że są osoby bardziej i mniej zorganizowane. Wynika to z osobowości czy sposobu życia a moze wykonywanej pracy ? Każda praca wymaga skupienia i zaangażowania aby była płonna i przynosiła satysfakcję. Nawet wtedy, gdy nasz szef nie jest zadowolony z nas , ważne co my sami uważamy o swojej pracy. Odpowiadając sobie na pytanie :- Czy swoją pracę wykonuje należycie z starannością i poświęcam jej tyle ile mogę? – Czy jestem z siebie zadowolony/a? Czy to jaka jestem w pracy przekłada się na moje życie prywatne? Czy jestem na tyle dojrzała/y, że zostawiam pracę za drzwiami i nie przenoszę jej na grunt prywatny? Te dwa pytania przedłożą się nie tylko na to jak spostrzegam swoją pracę lecz również na to czy jestem z siebie zadowolona/y. A czas ? Czas jest fascynującą przestrzenią, w której możemy żyć i się realizować. Bycie szczęśliwym to przede wszystkim bycie szczęśliwym samym z sobą. Jeśli szukamy tego, ze druga osoba da nam poczucie spełnienia nigdy go nie osiągniemy. Szczęście tkwi w nas – w nas kiełkuje, dojrzewa i płonie. Gdy czujemy się dobrze ze sobą , będziemy dobrze się czuli z drugą osobą. Realizować siebie, spełniać swoje marzenia i nie rezygnować czegoś tylko dlatego, że druga strona tego nie akceptuje. Związek polega na akceptacji i podążaniu w tym samym kierunku. Można mieć inne zdanie , nie zgadzać się z czymś, lecz zawsze jedna osoba pójdzie za drugą – nie zostawi jej. Rozmowa o emocjach czy o tym co śmieszne. Wspólne spędzanie czasu a nawet gdy osobne interesowanie się. Dzwonienie, pisanie, spotykanie się z chęci obu stron a nie tylko jednej. Gdy widzimy tylko swoje starania, w którymś momencie zaczynamy się dusić. Kochamy, pragniemy , tęsknimy a druga osoba nawet nie odczuwa naszego braku.  A gdy już jesteście razem Ty jesteś zadowolony/a a druga osoba oddalona gdzieś myślami. Patrzenie w oczy i delikatny gest po ramieniu przestaje być przyjemny a zaczyna sprawiać smutek. Najgorsze jest gdy patrząc na druga osobę czujesz pustkę a on/a nawet Cię nie widzi. Dlatego CZAS jest tak ważny. Miłość to pielęgnacja kwiatu, który zakiełkował w Waszych sercach.

Wszystko albo nic to nie tylko tytuł filmu i dzisiejszy tytuł artykułu lecz przesłanie. Wszystko albo nic to decyzja. To krok do zrobienia a nie snucie mżonek. Aby żyć i realizować marzenia nie wystarczy zdmuchnąć świeczki na torcie. Potrzeba realizacji i uczynienia w działanie słów. Nic nie dzieje się samo i żeby czuć się spełnionym trzeba o to powalczyć, zawalczyć a nie jedynie snuć marzenia o milionie w totka. 

Realizuj swoje myśli

Autor: Judyta Oryńska

Absolwentka studiów pedagogicznych. Zawodowo doradca zawodowy, rekruter coach. Wieloletnia wolontariuszka m.in na rzecz osób wykluczonych społecznie, zaburzonych psychicznie, niepełnosprawnych, uzależnionych, więźniów. Obecnie działa na rzecz porzuconych zwierząt i wspierania osób z krajów dotkniętych wojną. Z zamiłowania miłośniczka przyrody, pasjonatka gotowania i opiekunka psów.
W wolnym czasie zajmująca się działalnością charytatywną, hand made, pisaniem książki i spędzaniem czasu z bliskimi.