Kategorie
codzienność Słowa niosące Wiarę wartości życie

Wdzięczność

Kochani

W jednym z państw sąsiadujących z Polską – dzieje się źle. Ludzi ogarnął strach, niepewność, załamanie, brak poczucia bezpieczeństwa i lęk co się wydarzy. Te nastroje również doświadczają Polacy czy inne narodowości, którzy wykazują się empatią i dobrem do ludzi. To co się dzieje , nie napawa pozytywnie, lecz wciąż pozostajemy Ludźmi Wiary. Czy to w Boga, czy w inną materię, lecz wierzymy. I pozostańmy w wierzei chrońmy siebie wzajemnie. Przez całe moje życie odkąd pamiętam starałam się pomagać i dzielić tym co miałam. Czasem to było bardzo niewiele, po latach już wiem, że to co dla jednego jest niewiele dla drugiego może oznaczać wszystko. Bądźmy wdzięczni za każdy dzień. Za słońce, za dach nad głową, za rodzinę, za batona w kieszeni. Okazujmy wdzięczność sobie lecz również bliskim nam osobom. Nie znamy dnia ani godziny, lecz mamy szansę na życie tu i teraz. Nie doprowadzajmy się do stanu, że docenimy jak stracimy. Nie ma sensu przyciągać do siebie złych sytuacji. Wystarczająco jest na świecie zła, nie mnóżmy go. Dzielmy się radością i szczęściem. Wspierajmy i okazujmy dobroć.

Dziś odwiedziła mnie przyjaciółka. Osoba która mnie zna jak nikt. Nasza przyjaźń trwa prawie 23 lata. To większość mojego życia. Zaczęło się niewinnie w szkole. Ona wulkan energii, chodzące uśmiechnięte słońce, lider klasy. Ja cicha spokojna trzymająca się na uboczu. Co nas połączyło ? Może pasja do nauki, może chęć pomocy drugiemu a może to jak jesteśmy różne. Przez lata dzieliło nas wiele – nieraz odległość kilku tysięcy kilometrów, inne cele w życiu i problemy. Lecz zawsze łączyła i łączy nas jedno – chęć i bycie ze sobą. Dziś kolejny raz mały a jakże wielki gest wywołał uśmiech i wzruszenie na mej przygaszonej twarzy. I to jest piękne i za to warto być wdzięcznym. Za te małe cuda ofiarowane nam przez ludzi. Każdy dzień to dzień dawania siebie innym – rozmowa, sms, spotkanie, wysłanie prezentu, wysłuchanie, modlitwa, pamięć. Jestem wdzięczna również i Jej i sobie że tyle lat chce się nam. To jak w małżeństwie – mimo kontraktu wzajemnego – dobrze jak się chce chcieć, zmieniać, starać cały czas . Z biegiem lat może się wydawać, że już się tak kogoś dobrze zna, że się nie da zaskoczyć. A jednak się da. Wystarczy pomyśleć co drugiej osobie sprawi przyjemność i to podarować. Nieraz to jest po prostu uśmiech, pocałunek, obecność, dotknięcie dłonią, wysłuchanie, upieczenia ciasta czy zrobienie kartki. Naprawdę nie potrzeba wiele .

Proszę Was w obliczu niepokoju jak rozgrywa się u naszych sąsiadów zza granicy o modlitwę i pomoc. Pomoc przede wszystkim sobie i bliskim ale również tym którzy jej potrzebują. Nie każdy o nią prosi, nie każdy potrafi ale wielu jej potrzebuje. Czy to udostępnienie w mediach społecznościowych,przekazanie na zbiórkę żywnościową, przekaz pieniężny, przygarnięcie potrzebujących do domu, ofiarowanie posiłku, danie pracy czy jakakolwiek inna pomoc. Każda ma znaczenie. Każda jest ważna. Każdy może, jak chce pomóc. Pomagajmy i bądźmy wdzięczni. Życie jest darem i ono jest najcenniejsze.

Kochajmy się, wspierajmy i pomagajmy . W nas siła . Razem damy radę.

Trzymajcie się ciepło i niech moc słońca będzie z Wami każdego dnia

Autor: Judyta Oryńska

Absolwentka studiów pedagogicznych. Zawodowo doradca zawodowy, rekruter coach. Wieloletnia wolontariuszka m.in na rzecz osób wykluczonych społecznie, zaburzonych psychicznie, niepełnosprawnych, uzależnionych, więźniów. Obecnie działa na rzecz porzuconych zwierząt i wspierania osób z krajów dotkniętych wojną. Z zamiłowania miłośniczka przyrody, pasjonatka gotowania i opiekunka psów.
W wolnym czasie zajmująca się działalnością charytatywną, hand made, pisaniem książki i spędzaniem czasu z bliskimi.