Kategorie
codzienność motywacja uzależnienia

Pętla stereotypów część 2

Dzień dobry Czytelnicy w piąteczek 🙂

Tak jak obiecałam dziś ciąg dalszy kwestii objawów osoby mającej problem z uzależnieniem.  To nie będzie kolejny wywód, monolog czy wycinka z poradnika . Postaram się w sposób niekonwencjonalny a zarazem prosty przekazać Wam wiedzę. Uznaję zasadę w życiu

” Lepiej wiedzieć więcej niż mniej. Lepiej wiedzieć niż się domyślać”. Przez wiele lat temat uzależnienia był tabu – nie mówiono o tym głośno. Ludzie uważali to za wstyd i ukrywali osobę uzależniona. Naprawiali błędy popełnione przez nich, tłumaczyli dziwne zachowania czy wyręczali w pełnieniu ról społecznych. Dziś odchodzi się z tym do lamusa. Nadal nie jest to powodem do dumy, lecz nie jest już takim wstydem. Ludzie rozumieją, że nie można brać odpowiedzialności i winy za kogoś innego. Coraz więcej ludzi żyjących z osobami współuzależnionymi podejmuje decyzję o zmiany modelu życia. Po latach utopii w alkoholu czy narkotykach chcą spokoju i bezpieczeństwa. Najgorzej mają dzieci , które dorastają w rodzinie , gdzie uzależnienie jest fundamentem a cała reszta mało istotna.  Osoby współuzależnione to osoby, które żyją w związku z osobą uzależnioną lub i/ też najbliższe otoczenie ( dzieci, rodzeństwo, dziadkowie) osoby uzależnionej.

Alkoholizm . Pierwsze skojarzenie z jakim większość ludzi kojarzy uzależnienie. Mit czy fakt ? Nie w tym kwestia by opiewać się za tym stwierdzeniem, lecz za samym faktem istnienia tego zjawiska. Niestety w XXI wieku alkohol jest wszystkim dostępny i wszędzie można go kupić. Święta narodowe czy religijne nie powodują utrudnienia w jego zdobyciu. Stacje benzynowe , sklepy całodobowe oferują cały rok bogaty asortyment napojów wysokoprocentowych. Ceny zależne od możliwości zasobności portfela. Dla zamożnych drogie buteleczki , dla biedniejszych skromne piwo czy tanie wino. Każdy „potrzebujący” znajdzie coś dla siebie. Coraz częściej , alkohol kupuje młodzież do lat 18. Mimo wywieszonych informacji w sklepie „młodzieży do lat 18- st, alkoholu nie sprzedajemy” to i tak dużo sprzedawców nic sobie z tego nie robi. Dla nich liczy się zarobek , a nie fakt że młodociany kupuje alkohol.  Dlatego chcieć się upić nie jest trudno. Nie ma się kasy co wtedy ? I w takich sytuacjach, alkoholik sobie poradzi. Najpewniej ma grupę znajomych od tzw kieliszka , którzy chętnie się podzielą tym co mają. Przykre ? Bolesne ? Prawdziwe!! Znam przypadki, że rodzina sama kupuje alkohol osobie uzależnionej sądząc, że lepiej niech pije tu niż ma się „szlajać nie wiadomo gdzie” . Często takie osoby są tak „przesiąknięte”destrukcyjnością emocjonalną , że nie potrafią myśleć racjonalnie. Kupując alkohol – utrwalasz w nim nałóg i jesteś współwinny jego picia.

Jak poznać , że osoba nadużywa alkoholu ? To trudne, lecz nie nie możliwe.. Niekiedy takie osoby chowają alkohol po różnych zakamarkach. Wlewają wódkę do butelek po sokach czy noszą w kurtkach. Chowają się z piciem , zażywają gumy do żucia – by zakamuflować zapach. Inni bez cenzury kupują alkohol i piją na oczach rodziny. Ci bardziej uzależnieni piją w miejscu pracy czy podczas drogi powrotnej do domu. Jeszcze inni usiądą pod sklepem i sączą ulubiony trunek. Gdy widzisz, że Twoja żona/ mąż coraz częściej stawia butelkę wina do obiadu – jest to sygnał. Ażeby było bardziej klarownie rozpiska będzie bardziej czytelna .

—> alkohol jest częściej spożywany , nawet w niewielkich ilościach.

—> alkohol staje się odskocznia od problemów , ucieczka od stresu, reakcją na sytuacje trudne

–> brak wypicia alkoholu wzbudza agresje, niepokój, zamykanie się w sobie

—> spożywanie alkoholu podczas stresu powoduje odciążenie, relaks, lepsze samopoczucie

–> zdarza się upijanie do nieprzytomności

–> osoba pijąca nie widzi problemu, reaguje złością na pytania o picie , zaprzecza istnieniu problemu

–> brak czasu na swoje zainteresowania, alkohol staje się jedyną odskocznią od codzienności

–> pobudzenie , zwiększona aktywność podczas zażywania alkoholu , spadek formy, znużenie – podczas nie picia

–? luki pamięciowe w sytuacjach picia ,nie pamiętanie tego co się robiło

–> więcej o innych objawach nadużywania alkoholu jak również fazach picia  znajdziecie tutaj http://koalkoholizm.pl/zdrowienie-porady/fazy-picia

Co zrobić , gdy zauważymy że bliska nam osoba może być uzależniona od alkoholu ?

–> po pierwsze nie obwiniać siebie i nie obciążać siebie za nałóg picia tej osoby. To , że bliska nam osoba pije , nie oznacza, ze jest to nasza wina i powód dla nas do wstydu.

–> osobie uzależnionej nie pokazywać swojej akceptacji względem tego co robi wręcz przeciwnie. W sposób jasny i prosty powiedzieć co o tym myślimy.

–> wdawanie się w kłótnie i bezsensowne dialogi mija się z celem. Osoba uzależniona nie będzie przyjmować Waszych argumentów a wręcz może reagować agresją słowną i fizyczną.

–> wszelkie groźby, ultimatum, kary, wymuszanie obietnic jest nie odpowiednie , to tak jak by dorosłego chciało się traktować jak małe dziecko, które jest niczego nie świadome. Najwłaściwsze choć trudne do przełamania się jest pozwolić alkoholikowi żyć tak jak chce. Gdy pijany przewróci się w przedpokoju ubrudzony w błoto niech tak leży do momentu wytrzeźwienia. Gdy nie ma obiadu i lodówka świeci pustkami, bo nie zrobił zakupów jak powiedział niech tak pozostanie. Daj mu odczuć jego własne życie i co z nim robi.

–> jeśli po alkoholu osoba jest agresywna, rzuca przedmiotami, używa nie cenzuralnych słów – nie wahaj się wezwij policje. Powiedz NIE przemocy, powiedz TAK swojemu zdrowiu

–> jeśli zauważysz któryś z powyższych objawów lub innych to jest znak , że coś się złego dzieje z osobą.

–> jeśli zauważysz niepokojące , wcześniej nie występujące zachowania – to również jest znak , że coś się dzieje. Nikt nagle nie zachowuje się inaczej niż zwykle. Skutkiem danego powtarzającego się zachowania zawsze jest powodem zaistnienia jakiś okoliczności do tego powodujących.

–> nie bądź obojętny. Reaguj gdy zauważysz.

Nikotynizm.Co niektórzy twierdzą, że łagodna forma nałogu. Czy to mit ? Tak . Nikotynizm jest trudnym do zwalczenia nałogiem i silnie oddziałującym na organizm ludzki. Nie tylko niszczy narządu organizmu, lecz wpływa negatywnie na funkcjonowanie psychiki. 

Jak rozpoznać , że osoba pali ?- dużo czy mało to bez znaczenia.

–> rzeczy są przesiąknięte dymem papierosowym

. Mogą być tłumaczenia, że to inni palą i oni „przepachnieli”, lecz sytuacje , które się powielają – dają sygnał

–> niedopałki , popiół poukrywane w domu np w donicach z kwiatami czy zawinięte w papier toaletowy.

–> nagłe rzucie gum miętowych lub cukierków miętowych. Gdy osoba wcześniej nie kupowała takich produktów, może być to sygnał kamuflowania zapachu poprzez miętę

–> gdy tyczy się to dziecka to sygnałem ostrzegawczym może być szybkie wydawanie kieszonkowego ( pieniądze przeznaczane na papierosy )

–> inne objawy sugerujące , że coś się niepokojącego może dziać z osoba to zmieniające się nastroje, agresja, silne negowanie palenia, znajdowanie pustych opakowań po papierosach czy zapalniczek

Hazard. Potocznie granie na tzw „slotach”- automatach do gry na pieniądze. Popularna rozrywka w pubach, klubach nocnych czy nawet w barach szybkiej obsługi typu fast food. Nie pozorna gra , uzależnia silnie i działa destrukcyjnie. Czy to młoda osoba czy już dojrzalsza , reakcja jest ta sama. Uzależnienie.

Objawy osoby uzależnionej od hazardu ?

–> silna , chęć wyjścia i zagrania nawet za kilka złotych. Nie możność zagrania powoduje agresję, wzburzenie, frustrację, nie możność skoncentrowania się na innej czynności

–> trwonienie pieniędzy na gry , brak zajęcia innego – pasji, zainteresowań, znikanie na całe godziny, brak kontaktu,

–> kłamstwa, oszukiwanie

–> długi

–> niepokój, zdenerwowanie, lek przed niemożnością grania

–> podejmowanie prób kontrolowania swojego grania , czasem nawet próby zwalczenia w sobie chęci grania

–> kontynuacja grania , mimo posiadania długów, kolejne pożyczki, sprzedaż wartościowych rzeczy

–> więcej info http://psycholog-bielsko.pl/objawy-uzaleznienia-od-hazardu/

Seksoholizm, pracoholizm, ….. nałogów wiele , skutki podobne. Co zatem zostaje nam? Jest zagrożenie, gdyż nałogi można mieć  od wszystkiego. A zatem ryzyko jest wszędzie. Decyzja jest każdego indywidualna czy chce żyć zdrowo czy chce próbować wszystkiego z samej chęci jaka będzie reakcja organizmu.

Uzależnić się jest łatwo i szybko, wyjść z uzależnienia trudniej i dłużej.

Kolejna część już wkrótce , jak wyjść z nałogu. Zapraszam już dziś .

Pozdrawiam wszystkich serdecznie i przesyłam uśmiech na popołudniowy piątek=.>

Autor: Judyta Oryńska

Absolwentka studiów pedagogicznych. Zawodowo doradca zawodowy, rekruter coach. Wieloletnia wolontariuszka m.in na rzecz osób wykluczonych społecznie, zaburzonych psychicznie, niepełnosprawnych, uzależnionych, więźniów. Obecnie działa na rzecz porzuconych zwierząt i wspierania osób z krajów dotkniętych wojną. Z zamiłowania miłośniczka przyrody, pasjonatka gotowania i opiekunka psów.
W wolnym czasie zajmująca się działalnością charytatywną, hand made, pisaniem książki i spędzaniem czasu z bliskimi.