Kategorie
codzienność pytania i odpowiedzi wartości życie

Jak być szczęśliwym?

Witajcie

       Człowiek czy to dorosły czy dziecko dokonuje decyzje. W tym danym momencie wydaje nam się słuszna albo najbardziej dla nas komfortowa. Tak naprawdę człowiek dokonując wyboru mniejszego zła – zawsze ktoś albo coś na tym cierpi. Choć na co dzień nie zastanawiamy się nad każdą, bo chcemy iść do przodu. Gdybyśmy każdą decyzję rozkładali na części pierwsze, nie starczyło by nam czasu na inne rzeczy. Każdy żyje i postępuje według własnego systemu wartości. I choć każdego ten system jest inny, oczekujemy by inni traktowali nas z szacunkiem. I tu nasuwa mi się cytat zapożyczony M.R. Traktuj innych tak, jak byś TY chciał być traktowany’. Oto prawda i wskazówka na życie. A gdy inni traktują Cię podle -, „pamiętaj, że to ten kto tak czyni- jest słaby i tylko tak pokazuje swoją wyższość i władze. Jego słabość jest w niemocy ,lecz Ty masz wartość i bądź sobą. Po za tym nie ma co zniżać się do braku szacunku i też tak traktować drugą osobę. Jak w prawie Karmy, dobro i zło wraca do tego człowieka, choć w różnej postaci. I podążając za słowami bł. Ojca Świętego „Nie watro kierować się fałszywą ambicją i urażoną dumą.Warto natomiast używać trzech magicznych słów Proszę,Dziękuję ,Przepraszam”. Warto pozostać wiernym swoim wartościom, nie przejmując się zbytnio opiniami innych. Każdy będzie myślał inaczej. Lecz to jest nasza droga a nie ich. A zatem jeśli TY chcesz być szczęśliwy, podejmuj decyzje, które Cię takim uczynią. Bo uszczęśliwiając wszystkich dookoła spowodujesz nieszczęście własne.

https://www.youtube.com/watch?v=KmRg_mTrXKw

Wszystko to co robimy dziś, nadaje kolor naszej przyszłości. Podjęta decyzja, wypowiedziane słowo czy odwiedziny. I obojętnie czy jesteś buddystą, chrześcijaninem czy ateistą masz prawo do życia i odnalezienia w swoim życiu sensu. Bo czymże było by wykonywanie codziennych obowiązków jak robot ? Czymże by było spotkania towarzyskie ? Czym było by życie bez poczucia sensu? Lecz poczucie szczęścia to nie tylko stabilność finansowa, posiadanie lokum mieszkania czy posiadanie bliskich osób. Znam osoby, które maja to wszystko i czują się samotne i nieszczęśliwe. Dlaczego? Próbowałam odciec sedna sprawy, czemu osoba która ma :

– gdzie mieszkać

– co jeść, pić etc

– ma rodzinę : rodzeństwo, rodziców, dziadków z którymi ma dobre kontakty

– jest zdrowy, i nie martwi się lekami, których nie musi kupować

– ma partnera/partnerkę, którą kocha z wzajemnością

A zatem co brakuje tej osobie?

– więcej kasy ?

– większe mieszkanie ?

– lepsza jakość pożywienia?

– wczasy za granicą?

Odpowiedź może powie Robert Marchel mówiąc o  szczęściu

https://www.youtube.com/watch?v=Lv9pQdnx26k

A może to iluzja ? Nie. Życie nie jest iluzją, bajką ani kosmicznym uniesieniem. Jest naszą rzeczywistością tu i teraz. Lecz szczęścia własnego nie możemy uzależniać od obecności bądź nieobecności innych osób. Trzeba nauczyć się być szczęśliwym sam ze sobą. Jak to zrobić? I tu opcji jest wiele. Wszystko zależy czy jesteśmy świadomi własnych potrzeb czy nie. Czy chcemy pracować nad sobą i własnym rozwojem czy nie. Czy wierzymy w magiczną receptę , która daje pigułkę, która wszystko załatwia? Czynników jest wiele. Ja oprę się na psychologicznych mechanizmach jakie zachodzą w naszym mózgu. Bo gdy ludzka zdolność samokontroli obumiera pozostaje nam homo sapiens. 

Co zatem daje szczęście ?

Mało wiedzy, mało informacji, chcecie więcej? Proszę – wskazówki p. Roberta. 

https://www.youtube.com/watch?v=Kh7f0zNc_X4

A zatem co teraz ? Pora na działanie ! 🙂  I każdy Wasz dzień był piękny, spełniony z bazą Waszych wartości i zaspokojonych potrzeb.

 

 

Autor: Judyta Oryńska

Absolwentka studiów pedagogicznych. Zawodowo doradca zawodowy, rekruter coach. Wieloletnia wolontariuszka m.in na rzecz osób wykluczonych społecznie, zaburzonych psychicznie, niepełnosprawnych, uzależnionych, więźniów. Obecnie działa na rzecz porzuconych zwierząt i wspierania osób z krajów dotkniętych wojną. Z zamiłowania miłośniczka przyrody, pasjonatka gotowania i opiekunka psów.
W wolnym czasie zajmująca się działalnością charytatywną, hand made, pisaniem książki i spędzaniem czasu z bliskimi.