Kategorie
codzienność odpowiedzialne życie przemyślenia życie

Deszczowa aura a gdzie uśmiech?

Witajcie 🙂

U mnie czwartek zaczął się deszczem i chłodem. Krótko po przebudzeniu zobaczyłam , że na dworze szaro i niezbyt przyjemnie. A w łóżku tak ciepło i przyjemnie. Miękka poduszka , kołderka ahh poleżało by się jeszcze. A tu budzik niemiłosiernie przypomina o czasie i porze by wstać. A zatem nastawienie  „Dziś jest czwartek, wiec na pewno przydarzy mi się coś miłego . W pracy dam z siebie wszystko, by moja praca przynosiła satysfakcję dla mnie i zadowolenie mojego szefa”. Śniadanie zatem herbatka yerba mate i w drogę.

I zaczyna się nowy dzień , koniec tygodnia pracy zbliża się nieuchronnie.  Już po drugiej połowie sierpnia i dla dzieci czas wakacji dobiega końca. Mija dzień za dniem i człowiek się starzeje ? Mówią, że nie wiek stanowi o tym ile kto ma lat, lecz na ile dana osoba się czuje . Coś w tym jest. Jedni mając 50 i więcej wcale nie odczuwają upływającego czasu a wręcz przeciwnie. Są aktywni zawodowo , udzielają się , uprawiają sport czy biorą udział w maratonach. Młodzi natomiast się cofają? Obserwując nieraz i słysząc opowiadania ludzi to jest tak, że :” młodzi wracają z pracy są tak zmęczeni i leniwi że jedynie siadają przed tv i go oglądają póki nie zasną”. Straszne co? Oczywiście bez uogólnień. Są tacy co po dniu pracy mają siłę i motywację by coś jeszcze robić. Udzielają się charytatywnie, uprawiają sport, uczęszczają na zajęcia dopasowane do ich zainteresowań czy spotykają się z innymi, spędzają czas z rodziną . Od czego to zależy , że jednemu się chce a innemu nie ? Wiele zależy od samej chęci i zainteresowań. Jeśli człowiek ich nie ma i nie odczuwa potrzeby ich znalezienia wtedy faktycznie życie składa się z :praca jedzenie sen itd. Dość monotonne i deprymujące. Dobrze jak praca sprawia satysfakcje , gorzej jak tylko daje dochód i nic poza tym. Ludzie są dziwni i wyjątkowi zarazem. Mogą dzięki swojemu umysłowi osiągnąć wiele , lecz ich lenistwo sprawia , ze stoją w miejscu. Obserwują rozwój innych i zazdroszczą. Tworzą mżonki w głowie o wygranej w lotto czy innej grze losowej. Ich życie jest puste bez inspiracji i planów na przyszłość. Dla tych dla których życie ma sens , życie ma wartość a co za tym odczuwają szczęście i radość. Tworzą kolejne plany , realizują marzenia i są szczęśliwi. Dziś będąc w pracy usłyszałam taki tekst „ W zasadzie powinien być szczęśliwy. Mam gdzie mieszkać. Moim dzieciom całkiem dobrze się wiedzie. Moi rodzice żyją i mają się całkiem dobrze. Mam pracę i dochód , który pozwala mi na urlop czy wyjazd gdzieś dalej. Lecz czegoś mi brakuje… Czasem nachodzi mnie chwila , ze zastanawiam się nad sensem własnego życia i tego co mnie jeszcze czeka. Czasy niepewne , kto wie ile dostanę będąc na emeryturze. Czy nie umrę z głodu ?”   Po wypowiedzeniu tego osoba zamilkła i zatopiła się w swoich myślach. Ja wróciłam do swoich obowiązków i minął pewien okres czasu.Wiesz co , ja jednak stwierdzam, że mam dużo szczęścia i głupi byłem mając takie myśli. Nie jeden by chciał tak żyć . Fajnie , że żyję i tu jestem”. Człowiek nie docenia póki nie straci. Lecz po co coś tracić skoro można się tym cieszyć? Docenić szefa, że jest i daje zatrudnienie i jest wobec nas kulturalny . Podziękować przyjaciółce za czas w przyjaźni, zaufanie i szczerość. Napisać sms czy wysłać e-maila do bliskiej osoby. Powiedzieć coś miłego koledze/ koleżance. Tak wiele okazji, tak wiele możliwości tak wiele słów do wypowiedzenia. Nie traćmy czasu na głupstwa i niezgodę. Niech aura deszczu i pochmurnej pogody nie zasłoni nam naszego optymizmu i radości życia.

Czy słonce czy deszcz.

Czy chmury czy ciepło.

Czy kurtka czy sweter

Ty zawsze miej radość w sobie 

Karm siebie i innych radością życia

Promienie słońca są w Twym uśmiechu

Uśmiechaj się 🙂

Autor: Judyta Oryńska

Absolwentka studiów pedagogicznych. Zawodowo doradca zawodowy, rekruter coach. Wieloletnia wolontariuszka m.in na rzecz osób wykluczonych społecznie, zaburzonych psychicznie, niepełnosprawnych, uzależnionych, więźniów. Obecnie działa na rzecz porzuconych zwierząt i wspierania osób z krajów dotkniętych wojną. Z zamiłowania miłośniczka przyrody, pasjonatka gotowania i opiekunka psów.
W wolnym czasie zajmująca się działalnością charytatywną, hand made, pisaniem książki i spędzaniem czasu z bliskimi.