Kategorie
codzienność człowiek odpowiedzialne życie przemyślenia z życia wzięte życie

Chwytaj chwilę

Sekundy , minuty, godziny, doby, dni, tygodnie, lata, dekady, stulecia z tego składa się nasze życie . Nie zdając sobie sprawy, że ten czas tak szybko mija nie zauważamy sekund ani minut. Odliczamy czas do wyjścia z pracy czy niemiłej gościny. Czekamy na weekend ,na urlop, na święta. Wciąż czekamy na przyszłość, uciekając od teraźniejszości. Wciąż chcemy to co będzie, co nastąpi – nie zauważając, że ucieka nam ten drogocenny czas. Wciąż skupiamy się na tym co będzie, oczekujemy zmian. Zapominamy, że ta zmiana właśnie rodzi się teraz w tej chwili, w tym czasie. To jaka będzie przyszłość zależy od tego co zrobimy dziś. Kilka sekund może uratować nam życie, odmienić nasze podejście do życia. Kilka sekund może sprawić, że życie zmieni się o 360 stopni. Czasem ułamki sekund mają większe znaczenie niż kilkutygodniowa praca nad projektem. Jadąc do pracy, szkoły , do domu myślimy o tym co się zdarzyło, co moglibyśmy zmienić, co było nie fajne, trudne, przykre. W naszych umysłach wciąż są negatywne myśli. Wciąż o tym rozmyślamy. Szukamy rozwiązań tego na co już nie mamy wpływu. Z tymi emocjami wracamy do domu i wciąż myślimy. Zapominamy żyć. Skupiając się na przeszłości, nie żyjemy teraźniejszością. Nie zauważamy stęsknionego dziecka wyciągającego rączki, żony czekającej z obiadem czy kota czekającego na drapanko. W naszych mózgach wciąż przeżywamy te sytuacje, które już minęły. Nie chcemy przyjąć tego za coś co było i nie ma sensu o tym rozważać. Owszem jeśli dana sytuacja ma dalszy ciąg i mamy wpływ na rozwiązanie to owszem. Lecz jeśli sytuacja dotyczyła np niesłusznego naliczenia na paragonie produktów, których nie kupiliście a nie sprawdziliście tego przy kasie, to po co o tym myśleć i obarczać winą kasjerkę. Albo gdy naprawa żelazka nie przyniosła oczekiwanego rezultatu a wy nie sprawdziliście tego przy odbiorze nie ma co winić serwisanta. Obowiązkiem klienta jest sprawdzić i wziąć potwierdzenie do ewentualnej reklamacji. Gdy z przyczyn zapominalstwa czy nie pomyślenia o tym nie wzięliście nie ma co płakać nad rozlanym mlekiem tylko zapamiętać – PRZY ODBIORZE USŁUGI CZY ZAKUPIE NALEŻY BRAĆ PARAGON, FAKTURĘ LUB RACHUNEK. Jeden papierek ,a w sytuacji roszczenia odszkodowania, reklamacji czy naprawy naprawdę ułatwia i umożliwia. Marek Aureliusz powiedział mądrą sentencję, którą warto się kierować w życiu. Nie tylko je ułatwia, ale też nie mnoży niepotrzebnych destrukcyjnych myśli.

zaczerpnięte z www.zamyslenie.pl

Kochani życie nasze składa się z różnych części tworzących naszą dobę. Jako dorośli często wykonujemy pracę zawodową. Zazwyczaj zajmuje ona nam z dojazdami większość część dnia. Jest ważna, bo dzięki niej mamy finanse na utrzymanie siebie i rodziny. Stać nas na urlop czy drobne przyjemności. Ułatwia życie. Lecz nie samą pracą człowiek żyje. Warto mieć kontrolę nad rozgraniczeniem pracy od życia prywatnego. Warto nie przenosić emocji i nerwów z pracy do domu i na odwrót. Wtedy nie tylko jeden dział Twojego życia cierpi, ale rzutuje on na kolejne. Warto rozwiązywać problemy w danym obszarze życia. Gdy pokłócimy się z partnerem, nie obciążajmy tym naszej pracy zawodowej. Gdy mamy problem w pracy rozwiązujmy go w godzinach pracy, a nie w czasie wolnym. Gdy wkurzy nas ktoś po drodze postarajmy się nie wyładowywać swoich frustracji na osobach nie zawinionych. Pozostali nie mogą ponosić konsekwencji, że coś Ci nie wyszło, czy że ktoś inny Cię wkurzył. Po za tym jak wspomniałam na początku ważna jest każda chwila. Każdą sekundą, minuta warto się cieszyć, gdyż ona minie bezpowrotnie. Gdy mamy trudny czas nie uogólniajmy że wszystko w tym czasie było złe. Każda sytuacja ma dwa końce- pozytywny i negatywny. W każdej sytuacji nawet bardzo trudnej znajdą się aspekty pozytywne. Pisałam też o tym niedawno. Czy choroba, czy utrata pracy, związek, który się rozpadł, popsuty samochód czy kłótnia. Na pozór negatywne zdarzenia, ale mogą pokazać drugie dno. W tych trudnych zdarzeniach, możemy się przekonać na kogo możemy liczyć. Może się okazać że dzięki utracie pracy, podjęliśmy lepszą i bardziej satysfakcjonującą. Każda sytuacja jest ważna, każda chwila ma znaczenie. Warto o tym pamiętać.Nie liczmy na przyszłość, skupmy się na teraźniejszości.

I na koniec cytat Paulo Coelho ” Kiedy jem, nie zajmuje mnie nic poza jedzeniem. Kiedy idę, to idę, i tyle. A jeśli przyjdzie mi walczyć, jeden dzień nie będzie lepszy od drugiego, by umrzeć. Bo nie żyję ani w przeszłości, ani w przyszłości. Dla mnie istnieje tylko dzisiaj i nie obchodzi mnie nic więcej. Jeśli kiedyś uda ci się trwać w teraźniejszości, staniesz się szczęśliwym człowiekiem. Zrozumiesz, że tak jak pustynia tętni życiem, tak jak niebo jest pełne gwiazd, tak wojownicy walczą, bo jest to nieodłącznie wpisane w człowieczą dolę. I wtedy twoje życie stanie się świętem, wielkim widowiskiem, ponieważ będzie tą chwilą, którą żyjesz, żadną inną „

Autor: Judyta Oryńska

Absolwentka studiów pedagogicznych. Zawodowo doradca zawodowy, rekruter coach. Wieloletnia wolontariuszka m.in na rzecz osób wykluczonych społecznie, zaburzonych psychicznie, niepełnosprawnych, uzależnionych, więźniów. Obecnie działa na rzecz porzuconych zwierząt i wspierania osób z krajów dotkniętych wojną. Z zamiłowania miłośniczka przyrody, pasjonatka gotowania i opiekunka psów.
W wolnym czasie zajmująca się działalnością charytatywną, hand made, pisaniem książki i spędzaniem czasu z bliskimi.