Kategorie
codzienność człowiek odpowiedzialne życie relacje z życia wzięte

Chwile życia

Jedno słowo, jeden gest, jeden sms, jeden list, jedno spotkanie, jedna rozmowa, jedna chwila a tak wiele możliwych zdarzeń. Jedno, jeden jedna wydaje się małą nieznaczącą liczbą, nie mającą znaczenia. A jednak się okazuje, że od jednego się zaczyna. Jak śpiewała Anna Jantar „Najtrudniejszy pierwszy krok, za nim innych zrobisz sto ….” To co pierwsze zarazem może być trudne , a zarazem jest krokiem początkującym. Często już się go nie pamięta, zapomina, że od czegoś się zaczęło. Często w różnych sytuacjach to JEDNO może być nową szansą, nową nadzieją , nowym początkiem, odświeżeniem dawnego talentu czy umiejętności, zawarciem czegoś czy odwagą na coś czego się dotychczas bało. Sytuacji, zdarzeń mamy miliony w codziennym życiu. Jedne są dla nas oczywistością, są przewidujące czasem wręcz wykonywane jak robot. Droga do pracy, szkoła- często z zamkniętymi oczami byśmy ją pokonali. Znamy każdy kamyczek, każde drzewko i latarnie. Idziemy jak lunatyk nie zauważając często szczegółów , które widzą inni. Nowy sklep, inne drzewo, kwiaty posadzone. Życie przepływające co dnia, z godziny na godzinę. Oczekujemy popołudnia, wyjazdu, weekendu, urlopu, świąt. I za chwilę okazuje się, że to minęło. Kolejny rok, miesiąc i lata. Czasem obiecujemy sobie zadzwonię, napiszę, odezwę się, lecz z „braku czasu” nie robimy tego. Nie mamy chęci, ochoty, zapominamy aż mija kolejny czas. Wyrzucamy to sobie ale nic z tym nie robimy. Narzekamy na niskie zarobki, dużo obowiązków ale nadal z tym nic nie robimy. Nie próbujemy zmienić pracy, może kwalifikacji. Łatwiej jest narzekać niż zmieniać. Ale patrząc obiektywnie – jak ma się coś zmienić, skoro wszystko wokół jest takie samo?

Aby zmienić = trzeba działać.

Jeden sms, jedno słowo, jedno spojrzenie- i zmienia życie o 360 stopni. Nie tak dawno właśnie przez jedna wiadomość odświeżyłam relację sprzed kilku lat. Zwykłe przywitanie, obudziło obustronną chęć relacji, spotkania. To był jak grom z nieba. Zaskoczenie i uśmiech. Wszystko tak naprawdę zależy od nas samych. Nie oczekujcie zmian od innych i reakcji od innych. Zacznijcie od siebie.

Chcesz się spotkać – zaproponuj aniżeli czekaj na odzew od drugiej osoby

Chcesz pogadać – zadzwoń

Chcesz się wypłakać- płacz. Nie duś emocji w sobie bo po co ?

Chcesz zjeść coś dobrego. To masz kilka opcji. Albo restauracja, albo „wjazd” do znajomych co dobrze gotują, albo internet i kreatywność w kuchni. Pozostaje Ci również kurs gotowania, warsztaty gastronomiczne. Opcji jest wiele. Co wybierzesz- zależy od Ciebie.

Chcesz być wysłuchany – mów i mów też o swoich potrzebach . Komunikat „ja” w rozmowie, w dialogu.

Kochasz- okaż. Nie ma nic piękniejszego niż okazanie miłości drugiej osobie.

Masz pytania- zapytaj. Kto pyta nie błądzi a jak wiele potrafi wyjaśnić

Tęsknisz- spotkaj się. Wsiądź do pociągu, pks czy samolotu. Spraw niespodziankę i korzystaj z czasu i obecności.

Warto doceniać i pielęgnować coś zbudowane lecz również troszczyć się o to co nowe aby było pięknym przez długi czas.

Autor: Judyta Oryńska

Absolwentka studiów pedagogicznych. Zawodowo doradca zawodowy, rekruter coach. Wieloletnia wolontariuszka m.in na rzecz osób wykluczonych społecznie, zaburzonych psychicznie, niepełnosprawnych, uzależnionych, więźniów. Obecnie działa na rzecz porzuconych zwierząt i wspierania osób z krajów dotkniętych wojną. Z zamiłowania miłośniczka przyrody, pasjonatka gotowania i opiekunka psów.
W wolnym czasie zajmująca się działalnością charytatywną, hand made, pisaniem książki i spędzaniem czasu z bliskimi.