Kategorie
świątecznie Świeta wartości życie

Magia chwil

Już dziś Chrześcijanie zaczynają obchodzić Wigilię Bożego Narodzenia. Skończył się Adwent niosący radość i spokój duchowy. Zatem gdy na niebie pojawi się pierwsza gwiazdka zasiądziemy do stołu wraz z bliskimi. Ta symboliczna gwiazda jest dla nas nawiązaniem do Gwiazdy Betlejemskiej i narodzin Jezusa. Ze świętami i tym magicznym czasem wiążą się tradycje, przesądy czy różne wierzenia. I tak w wierzeniach pogańskich uważa się, że podczas wieczerzy można ujrzeć osobę zmarłą w bieżącym roku. Wystarczy wejść do sieni spojrzeć przez dziurkę od klucza a zobaczy się zmarłą siedzącą przy stole wraz z innymi gośćmi. Wierzono również, że podczas wieczerzy odwiedzi nas duch zmarłej osoby. Zostawiano dlatego też jedno puste nakrycie , jak by chciał się posilić potrawami. Ten zwyczaj przetrwał do dzisiaj w wielu domach również chrześcijańskich. Uważa się również , że wieczerza Wigilijna jest czas zgody i dobrze jest się pojednać. Ten kto się temu przeciwstawi to przytrafi mu się w kolejnym roku nieszczęście. Również do dziś w wielu domach przetrwał zwyczaj, że pierwszy gość , który pojawi się rankiem w progu domu przyniesie w Nowym Roku dobrobyt i szczęście. 

Obojętnie jakie by nie były by przesądy czy zwyczaje . Obojętnie czy obchodzicie święta hucznie czy spokojnie. Życzę wszystkim i każdemu z osobna Wszelkiej pomyślności i miłości. I choć czas w pandemii nie jest wymarzonym niechaj będzie jak najbardziej przyjemny i zdrowy dla Was wszystkich.

Niech te Święta Bożego Narodzenia przyniosą ze sobą wiele radości oraz refleksji na temat swojego życia. Doceniania chwil z bliskimi, przyjaciółmi czy mijanymi ludźmi. Doceniajmy zwyczajne chwile przy śniadaniu, w sklepie czy podczas spaceru z dzieckiem. Każda ta chwila za chwilę okaże się wspomnieniem a kiedyś tylko kadrem zdjęcia w albumie.
W tych wyjątkowych dniach chcę Wam życzyć wiele zadowolenia i sukcesów z podjętych wyzwań.

Cudownych dni i spokoju w sercu. Chwilo trwaj i radujcie się

Christmas Manger scene with figures including Jesus, Mary, Joseph, sheep and magi.

Autor: Judyta Oryńska

Absolwentka studiów pedagogicznych. Zawodowo doradca zawodowy, rekruter coach. Wieloletnia wolontariuszka m.in na rzecz osób wykluczonych społecznie, zaburzonych psychicznie, niepełnosprawnych, uzależnionych, więźniów. Obecnie działa na rzecz porzuconych zwierząt i wspierania osób z krajów dotkniętych wojną. Z zamiłowania miłośniczka przyrody, pasjonatka gotowania i opiekunka psów.
W wolnym czasie zajmująca się działalnością charytatywną, hand made, pisaniem książki i spędzaniem czasu z bliskimi.