Kategorie
świątecznie życie

Andrzejki

Andrzej imię pochodzenia greckiego. Pochodzi od zdrobnienia imion złożonych zawierających wyraz 'aner ’ oznaczający dzielnego mężczyznę. W Polsce od 2009 było w pierwszej trójce najpopularniejszych męskich imion. Jak to w tradycji polskiej trochę przysłów.

„Gdy święty Andrzej ze śniegiem przybieży, sto dni śnieg na polu leży.”

„Kiedy na Andrzeja poleje, cały rok nie w porę rolę moczy, suszy.”

„Na świętego Andrzeja dziewkom z wróżby nadzieja.”

„Na świętego Andrzeja trza kożucha dobrodzieja.”

” Święty Andrzej wróży szczęście i szybkie zamęście”

„Śnieg na Andrzeja dla zboża zła nadzieja.”

„Jeżeli na świętego Andrzeja wiatr i mgła, to od Bożego Narodzenia będzie sroga zima.”

„Gdy w Andrzeja deszcz lub słota, w grudniu drogi bez błot”

I od imienia Andrzej , obchodzone w wieczór poprzedzający 29/30 listopada tzw Andrzejki. Św Andrzej patron Szkocji, Grecji i Rosji. Andrzejki są wieczorem wróżb, lania wosku i różnych hucznych zabaw mających być wróżbami co spotka nas w nadchodzącym roku. W Polsce często leje się wosk przez dziurkę od klucza a powstałe kształty odczytuje się co spotka daną osobę. Często się też wpisuje na karteczkach imiona męskie ( jeśli dotyczy to kobiety) wkłada do lnianego woreczka a następnego dnia czyli 30 listopada losuje jedną. Wylosowane imię to imię przyszłego męża.  ( odpowiednio dla mężczyzn losuje się imię kobiety). Wierzyć , nie wierzyć ? To jest zabawa, którą należy traktować z przymrużeniem oka. Jesteśmy ludźmi, którzy mają wpływ na swoje życie a ślepe wierzenie w los jest jak byśmy byli marionetkami. Można się miło zabawić, pośmiać i spędzić wesoło czas.

A zatem bawmy się i śmiejmy. Bo śmiech to zdrowie. A wszystkim Andrzejom życzę abyście dziś wesoło się śmiali. Abyście od dziś realizowali swoje cele i marzenia. Abyście doceniali ludzi wokół siebie i nie wstydzili powiedzieć :”Proszę”, „Dziękuję” „Przepraszam” „Kocham”. Bądźcie szczęśliwi każdego dnia bo nigdy nie wiadomo czy jutro nadejdzie. 🙂

Autor: Judyta Oryńska

Absolwentka studiów pedagogicznych. Zawodowo doradca zawodowy, rekruter coach. Wieloletnia wolontariuszka m.in na rzecz osób wykluczonych społecznie, zaburzonych psychicznie, niepełnosprawnych, uzależnionych, więźniów. Obecnie działa na rzecz porzuconych zwierząt i wspierania osób z krajów dotkniętych wojną. Z zamiłowania miłośniczka przyrody, pasjonatka gotowania i opiekunka psów.
W wolnym czasie zajmująca się działalnością charytatywną, hand made, pisaniem książki i spędzaniem czasu z bliskimi.