Kategorie
codzienność miłość rożności życie

Przyjaciele człowieka

Miłość jak wiele ma odsłon, imion , określeń, sytuacji. Miłość jest czystą kroplą wody, która gasi pragnienie i daje siłę do życia. Miłość ludzka ma niezmiernie wielką siłę i możliwości. Potrafi sprawić cud , tam gdzie medycyna nie sięga. Pozwala dostrzec dobro tam gdzie na pozór go nie widać. I nie potrzeba do niej materialnego wkładu, wysokiej pozycji społecznej . Miłość wzajemna psa kota i człowieka. Jest niczym nie skalana gdy prawdziwa. Pies odwieczny przyjaciel człowieka. Wierny i kochający. Pies kocha za obecność, bliskość i troskę. Nie za jedynki na koncie, markowe ciuchy czy ciepłą posadkę. Zadowoli się kawałkiem chleba i kocem na dworze. Zawsze wiernie czekający na swojego opiekuna. Pamiętacie z dzieciństwa film Lessi? Pełna wzruszeń opowieść o miłości psa do człowieka. O pokonywaniu niemożliwości i o sile miłości. A Wicher ? Miłość człowieka do konia. Powolne oswajanie i budowanie zaufania. Z tego składa się miłość.. Z zaufania, czasu i obecności. Okazywania ciepła i troski. Nawet w najnowszej części Mamma Mia dziki koń został oswojony przez kobietę, która sama się bała. Zwierzęta odczuwają nasze emocje, choć nie umieją ich nazwać. Nie mówią, ale potrafią okazać to co czują. Mają wysoki próg bólu i niedyspozycji. Nie skarżą się jedynie gdy już sami nie mogą sobie pomóc wtedy oddalają się i dają sygnał, że coś jest nie tak . To cudowne stworzenia, które Bóg pozwala nam kochać i o nie dbać. To miłość która zawsze przez zwierzę zostanie odwzajemnione z jeszcze większą siłą. Oczy wpatrzone w opiekuna i radość na jego przyjście. Smutek gdy wychodzi do pracy i oczekiwanie. To jest piękne. Pies czy kot czy koń to mądre, inteligentne zwierzęta. Pies jako ten, który tropi, pomaga niewidzącym czy ratuje z wody. Psy mają silniejsze zmysły niż my ludzie. Zwierzę zawsze jest, zawsze czeka i nie oczekuje nic po za obecnością opiekuna. Mało , wiele ale dla nich wystarczająco.

Doceńmy naszych czworonogów na co dzień. Zauważmy machający ogon czy lizanie po dłoni. Dajmy mu swój czas na wspólną zabawę czy spacer. Życie jest krótkie a zwierzęta niestety żyją krócej od nas. Dajmy mu siebie poczuć i od nich otrzymamy radość. Miłość wraca jak bumerang. Nie pozwólmy miłości się dusić. Upuśćmy ja, podzielmy się i cieszmy się z obecności tych, których kochamy i tych którzy kochają nas.

Autor: Judyta Oryńska

Absolwentka studiów pedagogicznych. Zawodowo doradca zawodowy, rekruter coach. Wieloletnia wolontariuszka m.in na rzecz osób wykluczonych społecznie, zaburzonych psychicznie, niepełnosprawnych, uzależnionych, więźniów. Obecnie działa na rzecz porzuconych zwierząt i wspierania osób z krajów dotkniętych wojną. Z zamiłowania miłośniczka przyrody, pasjonatka gotowania i opiekunka psów.
W wolnym czasie zajmująca się działalnością charytatywną, hand made, pisaniem książki i spędzaniem czasu z bliskimi.