Kategorie
codzienność relacje świątecznie Świeta z życia wzięte

Odliczanie 3, 2,1……

Odliczanie czas rozpocząć już. Jeszcze 17 dni i nadejdą upragnione, wyczekiwane przez wielu ludzi na całym świecie Święta Bożego Narodzenia. Zależne od religii różne są formy świętowania. Jednakże każdą wiarę łączy jedno – święta to czas wybaczania i bycia z bliskimi nam osobami. Gdy za oknem biało a w oknach kolorowe światełka , słychać zapach pieczonego makowca i smażonej rybki aż tętni w naszych żyłach krew. Ten zapach świeżej jodły unosi się w powietrzu. Gdy pod lampą przechodzimy spogląda na nas gałązka jemioły. Czy przynosi szczęście czy to tylko symbol? Ale piękny symbol. Dobrze,że tradycję się odświeża, by nie umarła w zapomnienie. To czas gdy podarujemy sobie podarunki. I nie ważne jaka cena jest prezentu. Nieważne czy kupiony w małym sklepiku osiedlowym czy w wielkiej galerii. Może własnoręcznie zrobiony hand made. Teraz w Internecie coraz więcej jest stron osób, które robią coś samemu. Świeczniki, lampiony, poduszki i wiele wiele więcej. Bo w prezentach ważna jest pamięć, chęć obdarowania a nie jego cena. Przynajmniej tak powinno być.

Czas przygotowań do Świąt może stać się fajną tradycją bliskości w Waszym domu. Wspólne sprzątanie, dekorowanie domu, pieczenie pierniczków czy dekoracja stołu. To wszystko jest częścią tej magii. Ważny jest ten czas spędzony w kuchni czy szukaniu ulubionych bombek. Czasem dźwięk tłuczonego szkła przy myciu odświętnej zastawy. Czas śmiechu, unoszącego się w powietrzu zapachy grzybów czy cynamonowej herbaty na rozgrzanie po spacerze z choinką. Teraz gdy jest czas epidemii, ten czas może być trochę inny, lecz nadal może być wyjątkowy. Może nie będzie wielkiej biesiady lecz najbliższe grono. Może nie pojedziemy do ulubionych cioteczek czy babuni. Lecz spędzając czas w gronie najbliższych czasem nawet we dwoje również może być piękny. Pamiętajmy, że nic dwa razy się nie zdarza. I to my decydujemy nad jakością naszego czasu. Gdy skupiamy się tylko na negatywnych rzeczach nie zobaczymy tych pozytywnych. Nie zobaczymy spadającego śniegu w mroźny wieczór. Nie zobaczymy pierwszego kroku naszego dziecka. Nie usłyszymy śpiewu ptaków za oknem. Nie nasycimy się magią Ducha unoszącego się w naszych sercach. Nie dotkniemy ciepłego jeszcze ciasta, bo zastygniemy w wspomnieniach. Ten czas mimo trudu epidemii może być i będzie wyjątkowy. Taki jaki jest. Skupmy się na tu i teraz. Na tym, że jesteśmy i żyjemy. Nie gońmy za czymś dalekim i nieosiągalnym. W wyborze prezentów również kierujmy się nie ceną i modą a faktyczną chęcią sprawienia przyjemności. To może być drobnostka. A może wspólnie z dziećmi usiądźcie i zróbcie coś sami. Może kartki? A może bombka ? A może pierniczki własnoręcznie zrobione i udekorowane. Pomysłów wiele, liczy się kreatywność , cierpliwość i efekt będzie piękny. Ja w tym roku postawiłam na zwyczaje staropolskie. Pierwszy raz uczęszczam na Roraty. Niestety w wersji online, lecz budzę się tak, aby o 6 zacząć. Nie zawsze jest łatwo obudzić się z letargu. Lecz w ciągu dnia czuję, że mam wydłużony dzień. Upiekłam w połowie listopada podkłady na piernik, by poleżały kilka tygodni. Zrobiłam zakwas do barszczu czerwonego by nabrał mocy i koloru. Planuje pierwszy raz zrobić roladę makową. Obowiązkowo żywa choinka i dekorowanie jej w Wigilie. Będzie wymagało to ode mnie dobrej organizacji, gdyż pracuje w Wigilię. Dzielenie się opłatkiem z najbliższymi i modlitwa. A skoro jesteśmy przy zwyczajach, może natchnę Was ta tradycją i zaczniecie ją w swoim domu.

W Polsce jest wiele zwyczajów i tradycji, zależnych od regionu i podejścia. Do najpopularniejszych z nich należą:

–> Czekanie na pojawienie się Pierwszej Gwiazdki we Wigilię i dopiero zaczęcie Kolacji Wigilijnej.

–> 12 potraw na stole jako symbol wspomnienia 12 Apostołów. Potrawy są bez mięsa, lecz często podaje się ryby jako symbol Jezusa i odrodzenia się do życia. Wśród potraw króluje ryba pod wieloma postaciami. Również wegetariański czerwony barszcz z uszkami, kapusta z grochem lub grzybami czy zupa rybna. W niektórych regionach podaję Kutię, kompot z suszu czy kulebiak. W wielu domach własnoręcznie robi się piernik, pierniczki czy roladę makową.

–> żywa choinka. Najlepiej jak by była to jodła albo świerk. Choinka jest symbolem rajskiego drzewa i połączenia ziemi z niebem

–> dzielenie się opłatkiem jako też symbol pojednania, zapomnienia o krzywdach, waśniach i zaczęcia od nowa z czystym sercem

–> czytanie Biblii- fragment Ewangelii Łukasz o Narodzinach Jezusa zazwyczaj przez głowę rodziny.

–> śpiewanie kolęd

–> sianko pod obrusem

–> prezenty pod choinką

–> jedno nakrycie więcej – dla strudzonego drogą wędrowca

–>wybranie się na wspólną Pasterkę czyli mszę odprawianą w Noc Wigilijną o Północy. W tym roku nie wiadomo, czy odbędzie się w takiej postaci jak ją znamy. Można uczestniczyć w transmitowanej w tv czy radiu czy w Internecie. Z tego co mi wiadomo o. Szustak Dominikanin, może tez transmitować w tym roku na żywo- online

–> dekoracja domu świerkiem, jemiołą

Sporo. W każdym domu te zwyczaje mogą być podobne a w niektórych są jeszcze inne. Wspólne robienie bombek choinkowych, łańcucha czy pieczenie w kuchni. Pamiętam święta z czasów mojego dzieciństwa Unosiły się zapachy i słynny tekst mamy „Nie ruszaj to na święta”. Potrawy, które były przygotowywane tylko na święta – w moim domu to Karp. Zawsze jedzony tylko w Wigilię i w Boże Narodzenie. Ah wspomnienie. Teraz część tych tradycji mam w swojej rodzinie, a część nowych celebrujemy razem. Ważne, że razem. Czas świąt jak i powszedniego dnia jest ważny. I nic nie zastąpi obecności człowieka. Życzę Wam Kochani Czytelnicy zainspirowania się magią przygotowań i nie zatracenia się w niej. Drugi człowiek ten obok Ciebie jest ważny. Doceń go, i cieszcie się tym każdego dnia.

NIECH ZALŚNI W WASZYCH SERCACH MAGIA PRZED ŚWIĄTECZNA.

POWIEDZCIE UKOCHANEJ OSOBIE JAK JEST DLA WAS WAŻNA. 

Autor: Judyta Oryńska

Absolwentka studiów pedagogicznych. Zawodowo doradca zawodowy, rekruter coach. Wieloletnia wolontariuszka m.in na rzecz osób wykluczonych społecznie, zaburzonych psychicznie, niepełnosprawnych, uzależnionych, więźniów. Obecnie działa na rzecz porzuconych zwierząt i wspierania osób z krajów dotkniętych wojną. Z zamiłowania miłośniczka przyrody, pasjonatka gotowania i opiekunka psów.
W wolnym czasie zajmująca się działalnością charytatywną, hand made, pisaniem książki i spędzaniem czasu z bliskimi.