Kategorie
codzienność człowiek energia słońca życie

Muśnięci słońcem

I nastał piękny i słoneczny czerwiec. Dzieci za chwilę zakończyli edukację a i dorośli przygotowują się do urlopu. Każdy miesiąc ma w sobie coś wyjątkowego i trudnego. Każdy dzień może być bardzo udany albo bardzo smutny. Różne zdarzenia nam towarzyszą. Smutek, odejście kogoś, śmierć, utrata czegoś, tęsknota ….Coś się kończy ,aby coś inne mogło się zacząć. Utrata pracy może być trudnym doświadczeniem ale również może pokazać, że to nie była praca dla nas. W sposób bardzo dotkliwy los daje znać „zmień to” . Rozstanie z partnerem pochłania wiele łez, ale we końcu dojdzie do Ciebie świadomość, że on/ona nie był dla Ciebie. Gdyby tak było, potrafilibyście ze sobą być, porozumieć się. W momencie niezgody najprostszą możliwością jest ucieczką a najtrudniejszą z zarazem najbardziej dojrzałą konfrontacja i dojście do porozumienia. Ludzie są tak różni od siebie, że aby budować i rozwijać ze sobą więź, trzeba się nie lada wygimnastykować.

Co wpływa na rozwój relacji i obupólne zadowolenie ?

–> aktywne słuchanie & aktywne mówienie. Aby był dialog powinna być zachowana równowaga pomiędzy mówieniem a słuchaniem. Aby była rozmowa, powinny być odpowiednie warunki do rozmowy oraz nie przerywanie sobie wzajemnie.

–> nie ocenianie. Ludziom dobrze wychodzi ocenianie czyjegoś wyglądu, sposobu mówienia, wyrażania emocji i pouczania. Lubimy mówić nasze opinie podświadomie oczekując, że inni przyznają nam rację.

–> wolność – tu nie chodzi o to czy ktoś jest zamknięty w Areszcie lecz o to że przyzwalamy mu na bycie sobą. To bycie sobą może być zupełnie inne jak bycie sobą dla nas samych.

–> akceptacja psychiczna tego jaka jest druga osoba ale również akceptacja siebie. Gdy widzimy tylko wady i niedoskonałości innych a swoich nie – zachowujemy się jak egoiści. Aby odbiorca widział w nas człowieka a nie ideała, słabości są jego częścią. Każdy chce być jak najlepszą wersją siebie, ale nikt nie będzie idealny, bo takich osób nie ma

–> motywacja do zmian gdy sytuacja tego wymaga. Motywacja jest ważną częścią podejmowanych decyzji i zmian. Dobrze jak możemy

–> akceptacja fizyczna czyli wszelkie aspekty fizycznego wyglądu

Kiedy wady zmieniać ? Kiedy przeszkadzają drugiej osobie, kiedy przeszkadzają Tobie, bo dotyczą Ciebie czy kiedy przeszkadzają innym? Wszystko zależy czego ta wada dotyczy i w jakich sytuacjach są widziane skutki. Jeśli ktoś jest notorycznie spóźniony i spóźnia się wszędzie i zawsze to może być problem. Bo szef raz, drugi może przymknąć „oko” na kwadrans spóźnienia, ale codziennie „nie wyrabianie się” może być kłopotliwe. Każdy człowiek jest inny. Dobrze jest pracować nad zmiana siebie , lecz nie dla innych, lecz dla siebie- by stać się lepszą wersją siebie samego. By patrząc w lustro nie wstydzić się swoich występków. Być dobrym i wartościowym człowiekiem wbrew pozorom jest prostsze niż bycie złym i złośliwym . Warto zachowywać dystans do siebie i szacunek do innych. Nic dwa razy się

Zatem korzystajmy z uroków rozpoczętego lata. Muśniętych słońcem pysznych owoców. Słońca to opalizuje naszą skórę. Wolnych chwil na spędzanie czasu ze znajomymi i rodziną. Życie jest piękne i czerpy z niego dając też siebie. Zachowanie równowagi tak jak w przyrodzie tak jak i w relacjach jest ważne.

Uśmiechnij się zatem dla siebie 🙂 i uśmiechem karm innych 🙂

Autor: Judyta Oryńska

Absolwentka studiów pedagogicznych. Zawodowo doradca zawodowy, rekruter coach. Wieloletnia wolontariuszka m.in na rzecz osób wykluczonych społecznie, zaburzonych psychicznie, niepełnosprawnych, uzależnionych, więźniów. Obecnie działa na rzecz porzuconych zwierząt i wspierania osób z krajów dotkniętych wojną. Z zamiłowania miłośniczka przyrody, pasjonatka gotowania i opiekunka psów.
W wolnym czasie zajmująca się działalnością charytatywną, hand made, pisaniem książki i spędzaniem czasu z bliskimi.