Kategorie
codzienność człowiek odpowiedzialne życie wartości życie

Harmonia ze sobą w obliczu wyzwań

Boże,użycz mi pogody ducha, abym godził się z tym,
czego nie mogę zmienić.
Odwagi, abym zmieniał to,
co mogę zmienić.
I mądrości, abym odróżniał jedno od drugiego.
Pozwól mi co dzień
Żyć tylko jednym dniem
i czerpać radość z chwili, która trwa;
i w trudnych doświadczeniach losu ujrzeć
drogę wiodącą do spokoju;
i przyjąć – jak Ty to uczyniłeś
– ten grzeszny świat takim,
Jakim on naprawdę jest,
a nie takim jak ja chciałbym go widzieć;
i ufać, że jeśli posłusznie poddam się Twojej woli,
to wszystko będzie jak należy.
Tak bym w tym życiu osiągnął umiarkowane szczęście,
a w życiu przyszłym, u twego boku, na wieki posiadł
szczęśliwość nieskończoną.”
Marek Aureliusz

Bo choć nie mamy wpływu na zdarzenia, jakie nam się przytrafiają, mamy wpływ jak one zadziałają na nas. Mamy wpływ na nasze emocje i myśli i co zrobimy z sytuacją, która się zadzieje. W życiu spotykają nam różne sytuacje. Są te , które postrzegamy jako dobre. Są te o których chcemy zapomnieć. Zapomnieć się nie da. Gdzieś w pamięci jakaś cząstka tego smutku czy żalu będzie, jeśli w pełni nie zaakceptujesz tego co się wydarzyło. Każda sytuacja, każda emocja i to co się dzieje – ma określony sens i znaczenie. Nawet te najbardziej trudne, przerażające i bolesne doświadczenia uczą. Może właśnie teraz przeżywasz trud w życiu. Nie widzisz w tym sensu, szukasz rozwiązań. Może to co się dzieje ma Ci uświadomić, że dobrze jest dostrzegać anioły. Anioły w postaci ludzi. To przyjaciele, które podnoszą nasze skrzydła gdy my wątpimy że wciąż umiemy latać. Sztuką jest odnaleźć wyciągniętą dłoń nawet na pozór od obcego człowieka. Dłoń pomocy. Dłoń obecności przy nas. Dłoń jest symbolem drugiego człowieka .Przyjmij drugiego człowieka do swojego serca. Dojrzyjmy słońce nawet gdy pada wokół. Po każdej burzy nawet tej wielkiej z piorunami i ciemnością , wychodzi słońce. Jasne, pełne i dające ciepło w mroźne dni. Polecam do przesłuchania piosenki niemieckiego zespołu Rammstein. Tekst piosenki z polskim tłumaczeniem znajdziecie w linku poniżej.

https://www.tekstowo.pl/piosenka,rammstein,sonne.html

Piosenka opowiada historię na wojnie, gdzie niepewność jutra jest bardzo zagrożona. Gdzie dobro walczy ze złem. Gdy niepokój wzrasta z każdą minutą. A słońce się pojawia jako ta nadzieja, wybawienie. Warto mieć na uwadze, że świat nie kończy się na naszym problemie. On wciąż trwa i pędzi do przodu. Dopóki żyjesz – możesz działać. Wykorzystaj to. Teraz. Nie bój się. Jestem z Tobą myślami. Przekazuje energię słońca. I mimo tych mrozów które w końcu odwiedziły nas w Polsce – trwaj w cieple serca.

Dobrego dnia Kochani. Miejcie się najlepiej jak się da !!!

Autor: Judyta Oryńska

Absolwentka studiów pedagogicznych. Zawodowo doradca zawodowy, rekruter coach. Wieloletnia wolontariuszka m.in na rzecz osób wykluczonych społecznie, zaburzonych psychicznie, niepełnosprawnych, uzależnionych, więźniów. Obecnie działa na rzecz porzuconych zwierząt i wspierania osób z krajów dotkniętych wojną. Z zamiłowania miłośniczka przyrody, pasjonatka gotowania i opiekunka psów.
W wolnym czasie zajmująca się działalnością charytatywną, hand made, pisaniem książki i spędzaniem czasu z bliskimi.