Kategorie
codzienność człowiek odpowiedzialne życie z życia wzięte

Recepta na szczęście

„Póki nie stracisz nie docenisz ”

Tym cytatem zaczynam dzisiejszy wpis. Wydźwięk negatywny lecz tak naprawdę ma pozytywny przekaz. Człowiek na co dzień goni i żyje w pośpiechu. Ciągła praca, szybkie tempo, spotkania, zakupy , codzienność. Pospiech i patrzenie na zegarek z uświadomieniem sobie ” To już ta godzina” i jeszcze większe tempo. Nie zatrzymujemy się na chwilę, by odpocząć czy pomyśleć. Sądzimy, że mamy jeszcze na to czas albo że nie warto. Aż przychodzi nieraz choroba, sytuacja losowa, że dopiero mamy możliwość – przymus na samoświadomość. Gdy czasem coś utracimy, kogoś bliskiego, albo coś co mieliśmy dopiero zdajemy sobie sprawę jak wiele posiadaliśmy a teraz już tego nie ma. Człowiek jest jak taka maszyna. Wciąż chcemy być lepsi, wydajniejsi, szybsi a zapominamy, że jesteśmy ludźmi. Istotami potrzebującymi, myślącymi, którzy muszą znaleźć czas na regenerację. Nawet komputery mają czas na zresetowanie swoich błędów.

Nie doprowadzajmy do sytuacji, że płaczemy nad rozlanym mlekiem żałując, że wcześniej nie mieliśmy czasu na rodzinę, na zadbanie o związek, partnera czy czas dla siebie i zdrowia. Nie czekajmy na cios od życia, by zacząć myśleć o sobie ale pod katem bycia dla innych i pod katem bycia zdrową osobą. Gdy czujemy ciągłe bóle nie zrzucajmy winy na stres czy pracę. Może być to skutkiem stresu ale też sygnałem organizmu, by zwolnić i zrobić chociażby badania. To ważne. Jesteśmy ludźmi i mamy jedno życie. Nie samą pracą człowiek żyje. Dajmy sobie czas na spotkania z bliskimi, rozmowę telefoniczną czy urlop. Wyłączmy telefon na kilka godzin i po prostu żyjmy. Mass media nie muszą być z Wami 24 godziny na dobę. Ktoś by rzekł, ale przecież bez pieniędzy nie da się być szczęśliwym. Dzięki nim , można opłacić mieszkanie, kupić żywność, ciuchy i wyjechać gdzieś. Owszem. Pieniądze są podstawą do egzystencji lecz nie warunkują tego czy ktoś będzie szczęśliwy. Można być bogatym ze służbą co sprząta, kucharzem co gotuje, najnowszym BMW i wczasami za granicą. Można też być pospolitym Kowalskim żyjącym od „pierwszego do pierwszego”. I nie powiedziane, że ta co ma „wszystko” jest szczęśliwsza. Na pewno ma więcej możliwości do zaspokajania swoich potrzeb nie licząc kosztów. Można by się zastanowić co daje poczucie szczęścia w codziennym życiu. Zaczerpnęłam trochę wiedzy i informacji i oto wnioski .

Naukowcy z Uniwersytetu z Harvarda po ponad 70 latach badań przedstawili wyniki co daje ludziom poczucie szczęścia i zadowolenia.

–> obecność ludzi. Robert Waldinger kierownik projektu szczególny nacisk położył właśnie na relacje. To właśnie one sprawiają, że czujemy się kochani, akceptowani . Ważne by te relacje były oparte na szczerości, zaufaniu i przyjacielskiej harmonii. Również ważne jest by te relacje były bliskie, a nie ich ilość. Respondenci mówili, że wolą mieć kilkoro przyjaciół niż setki znajomych. W sytuacjach trudnych to właśnie jakość a nie ilość pomaga przezwyciężyć kryzys.

Również badania wykazały, że osoby samotne, nie czujące bliskości z innymi częściej chorują somatycznie i fizycznie. Mają niższe poczucie własnej wartości i gorzej radzą sobie ze stresem. Samotność zdeklarowało 1/5 Amerykanów.

–> pozytywne nastawienie, optymizm, radość dnia. Ludzie doceniają chwile, które są w danym momencie. Ci, którzy nie skupiają uwagi na negatywnym postrzeganiu a szukają pozytywów czują się lepiej. W badanych małżeństwach nawet odczuwany ból fizyczny był mniejszy niż brak obecności współmałżonka. Wzajemne wsparcie w niedyspozycji i akceptację stanu pozwala na komfortowe przejście trudnego czasu.

–> Wspomnienia. Możliwość odtworzenia przyjemnych, pozytywnych chwil z przeszłości pozwala ludziom na odtworzenie emocji z tamtego okresu. Szczególnie u osób po 70 tym roku życia, możliwość przywoływania obrazów z przeszłości wywołuje uśmiech i nostalgie.

Całość wystąpienia można obejrzeć tutaj https://youtu.be/8KkKuTCFvzI

Podsumowując. Wyniki badań prowadzonych przez kilkadziesiąt lat pozwalają wierzyć jednoznacznie, że wcale zasób portfela nie gwarantuje szczęścia. To umiejętność odnalezienia cząstek szczęścia w zwykłych dniach pozwala na budowanie przyszłości. Psycholodzy, psychiatrzy, interniści, kognitywiści jednoznacznie potwierdzają, że człowiek potrzebuje do życia nie tylko powietrza ale też miłości. Miłość nie jest definiowana jako miłość fizycznego uzupełnienia lecz przede wszystkim duchowe, emocjonalne i psychiczne partnerstwo. Miłość bezinteresowna, nie roszczeniowa oparta na wzajemnym zaufaniu, empatii i obecności. Właśnie to człowiek potrzebuje do pełnego i satysfakcjonującego życia. Z biegiem czasu właśnie żałujemy najbardziej tego, że nie znaleźliśmy czasu na spotkanie, na telefon , na odwiedziny. Kupno kolejnej galanterii czy auta daje radość tylko na chwilę. Powrót do pustego domu lub do osób, które są ze względu na pracę nie jest tym samym co spotkanie bezinteresowne.

Dlatego też zacytuję Roberta Waldingera, który powołuje się z kolei na Marka Twaina -„

„Nie ma czasu – tak krótkie jest życie – na sprzeczki, przeprosiny, zawiść, wyjaśnienia. Jest tylko czas na kochanie, i to w tej chwili, że się tak wyrażę”.

Dobre życie to takie, które możemy wspólnie przeżywać z ludźmi, których kochamy.


Autor: Judyta Oryńska

Absolwentka studiów pedagogicznych. Zawodowo doradca zawodowy, rekruter coach. Wieloletnia wolontariuszka m.in na rzecz osób wykluczonych społecznie, zaburzonych psychicznie, niepełnosprawnych, uzależnionych, więźniów. Obecnie działa na rzecz porzuconych zwierząt i wspierania osób z krajów dotkniętych wojną. Z zamiłowania miłośniczka przyrody, pasjonatka gotowania i opiekunka psów.
W wolnym czasie zajmująca się działalnością charytatywną, hand made, pisaniem książki i spędzaniem czasu z bliskimi.